Може ли президентът да откаже да подпише указ за освобождаването на служебни министри?
"По принцип е възможно, но смятам, че няма да се случи, защото ще се създаде конституционен прецедент, конституционна криза", каза пред "24 часа" преподавателят по конституционно право във Великотърновския университет "Св.Св. Кирил и Методий" гл.ас. Христо Орманджиев.
"Ако има желание на министър-председателя да освободи външния министър, тази необходимост трябва да бъде декларира с указ на президента. Указът трябва да бъде разписан, за да може да се направи персоналната смяна в състава на правителството. Ако не го направи, той няма да се съобрази с желанието на министър-председателя. На практика чл. 99, ал. 5 от конституцията в новата редакция всъщност се свързва с отговорността на министър-председателя и един регистрационен режим на президента, който трябва да утвърди състава", обясни експертът.
Срок за издаване на указа няма, но по принцип се смята за разумно това да се случи в рамките на седмица, каза Орманджиев.
"Министър-председателят носи отговорността за служебното правителство, защото президентът няма друга възможност. Ако откаже да назначи служебното правителство, бихме се изправили пред конституционна криза", посочи още преподавателят.