Кампанията започна в часа, в който стана ясно, че няма да има коалиция и ротация. Оттогава и двете големи коалиции са в предизборен режим. Проблематичното е, че отново се залага на един и същи инструмент, който беше използван през последните години, а то е поляризация и радикализация на ядрата на партиите. Това каза в ефира на Дарик изборният експерт и политически анализатор Даниел Стефанов.
По думите на Стефанов тази тенденция отблъсква всички хора, които са извън партийните ядра. В тази връзка експертът прогнозира и по-ниска избирателна активност на предстоящия вот. “Никой, който не е толкова навътре с политиката, не следи толкова последователно и няма как да бъде привлечен към политически изборния процес, ако гледа какво се случва”.
Политическият анализатор обърна внимание на все по-голямата вероятност след изборите отново да стигнем до коалиционно управление с участието на повече от две партии.
“Когато радикализираш избирателите си по този начин, а след това вземеш подобен завой и да започнеш да говориш за коалиция, става много лошо за всички тези, които ти преди това си радикализирал, само и само да дойдат да гласуват за теб. И остава чувство на лъжа, измяна, измама и това носи доста тежки последствия за доверието в политиката като цяло”.
Според Стефанов въпросът, провалил ротацията, е влизането в коалиция, която не бе заявена от участниците в нея като такава. “Самият механизъм на ротация беше малко нереалистично заложен. Гледаше се на нея като на нещо техническо.”
“Моят опит в различни кампании показва, че залагането на моралната карта в каквато и да е среда е доста рисково”, каза Стефанов по повод последните скандали, в които бяха замесени имената на депутати от “Продължаваме промяната”.
По думите му простото отрицание на нещо не помага в момента, в който ти трябва да управляваш.
“Отрицанието върши много добра работа за бързо активизиране на избиратели ядра. Както бяхме говорили по време на Арабската революция, революцията може да сваля правителства, управления, въобще революционното мислене, но тя не може да управлява. Това е проблем на партията “Продължаваме промяната” - те не можаха направят този преход от леко революционна организация към организация, която трябва да създаде вече по-позитивни модели за търсене на подкрепа. Особено когато се събереш в коалицията с този, върху когото си изградил идентичността си, тогава вече идентичността се разпада”, каза още анализаторът.