След динамичния политически ден, прогнозите на политолози са, че кабинет все пак няма да има и ротацията няма да се осъществи. Едно, обаче, е сигурно - ГЕРБ и ПП-ДБ ще влязат в познатата игра с прехвърляне на топката и ще се опитват да хвърлят вината за почти сигурните предсрочни избори един върху друг.
Хубавата новина е, че дори и при варианта избори, България ще има работещ парламент, коментира Татяна Буруджиева.
Това бе една от промените, които "сглобката" успя да приеме в Конституцията. А именно: Народното събрание ще работи без прекъсване - избори за нов парламент ще се провеждат не по-късно от един месец преди изтичане на срока на пълномощията на действащия. А с полагането на клетва на новоизбраните депутати, ще се прекратяват пълномощията на предишното Народно събрание.
"Нямам представа дали ще има избори, но и да има правителство, няма да доведе до стабилност. Това са субекти, които взаимно имат желание да се изличат от политическата сцена. Такова правителство, с такива хора, които действат така един към друг, ни поставя в ситуация да се чудим на кого да вярваме", каза още Буруджиева.
Политологът Георги Кирияков смята, че е малко вероятно проектокабинетът "Габриел" да бъде гласуван от депутатите. А когато мандатът стигне до ПП-ДБ или трета партия по избор на президента - шансът е още по-малък, клонящ към нулев.
"Водещата теза на икономиката беше, че ще има правителство. Сега почти сигурно се отива към избори, което означава, че разговорът ще стане политически. Много е спорно накъде ще тръгнат реформите за борба с корупцията, смяната на регулаторите. Промяната на регулатори не е промяна на имена, трябва да се смени моделът", коментира от своя страна икономистът Петър Ганев.