Проф. Стоянов за преговорите за правителство: Случва се сблъсък на политическия прагматизъм

Нова телевизия
share

Споразумението за съвместно управление между двете коалиции и персоналният състав на бъдещ Министерски съвет трябва да вървят в пакет. В това беше категорична Мария Габриел, след като от името на ГЕРБ - СДС прие от президента Румен Радев първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.

Вицепремиерът в оставка уточни, че след молбата от страна на "Продължаваме промяната - Демократична България" за още време и разговори, слага краен срок на съвместните преговори до вторник на обяд. В интервю за Нова телевизия политическата ситуация коментира преподавателят по "Политически комуникации" в Нов български университет проф. д-р Росен Стоянов.

Той определи преговорите като дипломатическо изкуство. Дори да си по-силен, трябва да запазиш достойнството на другия. Дори да си по-силен до степен да го победиш, трябва да му дадеш възможност за безопасен изход, защото иначе той ще се радикализира до степен, в която ще хвърли всичко и ще приключи, уточни Стоянов.

Случва се сблъсък на политическия прагматизъм, с желанието на някого да вкара онзи, когото обвинява във всички черни грехове, в практикуване на демокрация и в реформи, които да доведат най-малкото да бъде обвинен същият, който им е нужен днес за подкрепа. Това бих нарекъл политически наивизъм, заяви професорът.

Приключиха преговорите между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ

Независимо от това, че някой дойде с идеи за промяна, те бяха комуникирани в началото, като отричат всичко старо, като искат да развиват, надграждат и модернизират, като искат да създадат една Бяла книга и да търсят отговорност. Дотук всичко е наред. В момента, в който обаче влезеш във властта, се оказва, че на практика нещата са малко по-различни и сложни и със сигурност невинаги зависещи само от теб, подчерта той.

Липсата на опит в сферата на българската политическа среда и претенцията за образование на ниво диплома в бизнес средата, в един момент се оказаха лош съветник, каза още проф. Стоянов. 

Според него би трябвало преговарящите страни да се съобразят с ответната, защото са равни. И ако решението е не лидерът да води преговорите, то трябва да го приемат, допълни преподавателят по "Политически комуникации".

Водещи новини

Още новини