НС уважи ветото на президента, но само един депутат гласува "за"

Bulfoto
share

Народното събрание обсъжда ветото на президента върху промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).

Точката бе включена като първа от програмата за работа днес, по предложение на заместник-председателя на парламента и водещ днешното пленарно заседание Росица Кирова (ГЕРБ-СДС).

Предложението ѝ бе подкрепено със 140 гласа „за“,  против – 31.  

Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане промените в НПК, свързани с възстановяването на правомощията на пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) и на главния прокурор. В мотивите си държавният глава припомня, че с последните изменения и допълнения в основния закон Висшият съдебен съвет бе реорганизиран чрез разделянето му на два съвета – съдийски и прокурорски, а правомощията на главния прокурор и на прокуратурата бяха силно редуцирани.

Вчера правната комисия в парламента уважи ветото на президента във връзка с възстановяването на правомощията на ВСС и главния прокурор. 

Какво ще обсъдят депутатите?

Депутатите ще разгледат и на първо гласуване промени в Закона за насърчаване на заетостта според програмата за работа през седмицата. Вносители са депутати от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната - Демократична България“ и ДПС.

Целта на предложените промени е да бъде подобрена регулаторната политика в контекста на процеса на присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Затова се предвижда намаляване на административната тежест за физическите и юридическите лица, извършващи посредническа дейност, както и за предприятията, осигуряващи временна работа. За целта ще бъдат обединени три регистъра и съществуващата в Агенцията по заетостта информационна система ще бъде надградена до единен централизиран електронен регистър. Законопроектът е в изпълнение на влезлите в сила от септември 2023 г. разпоредби на Закона за електронното управление за водене на регистри в електронна форма, пишат в мотивите си вносителите. За реализиране на законопроекта не са необходими допълнителни финансови средства.

Парламентът уважи ветото на президента Румен Радев върху промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). За повторното приемане на измененията гласува един депутат „за“, 51 бяха „против“, 134 – „въздържал се“.

Според приетите тогава текстове до избирането на ВСС и Висш прокурорски съвет, настоящият ВСС продължава да упражнява правомощията си съгласно действащото законодателство, при спазване ограниченията, предвидени в разпоредбите от Закона за изменение и допълнение, чрез Пленум, съдийска и прокурорска колегия. Текстовете предвиждаха още главният прокурор и заместниците му да запазят правомощията си, които бяха отнети с конституционните промени.

Президентът наложи вето върху промените на 12 февруари.

Според него широко прокламираната правосъдна реформа с последните промени на Конституцията бе практически отменена за неопределен период от време с приетите преходни и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс. Държавният глава смята, че това е целенасочено пренебрегване на върховенството на Конституцията и непосредственото ѝ действие. 

Парламентът прие на първо четене промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), свързани с упълномощаването на проектанти. Измененията са внесени от Младен Шишков (ГЕРБ-СДС) и група народни представители. Законопроекта подкрепиха 131 депутати, един беше против и 42 се въздържаха. 

Депутатите решиха срокът за предложения между първо и второ четене на промените да бъде 28 дни. 

В законопроекта е записано, че физически лица, които упражняват проектантска дейност, трябва да имат образование, отговарящо на държавните изисквания за регулирани професии „инженер в инвестиционното проектиране“ и „архитект“.

С изменения в Закона за Камарата на инженерите и архитектите в инвестиционното проектиране е предложена промяна на кръга лица, които могат да придобият пълна проектантска правоспособност. Предвижда се проектантите с ограничена правоспособност, притежаващи образователно-квалификационна степен „магистър“ по съответната специалност, да могат да придобият пълна проектантска правоспособност, ако имат стаж по специалността, като решението се взима от Управителния съвет на съответната камара. 

 

Водещи новини

Още новини