След срещата в СОС: Партиите отново не се разбраха за председател на местния парламент

Булфото
share

Няма категорично решение за проблемите в Столичния общински съвет (СОС), коментираха политически групи в СОС след срещата, която беше организирана от общинските съветници от "Синя София" и общинския съветник Карлос Контрера от ВМРО.

Идеята на срещата беше да се направят преговори за намиране на решение за излизане от кризата с избора на председател на Общинския съвет. На срещата присъстваха представителите на политическите групи на ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" ("Спаси София"), КОД, "Има такъв народ" (ИТН), "Синя София" и Карлос Контрера от ВМРО. Вчера от "БСП за България" обявиха, че няма да присъстват на срещата, на която също нямаше представители и от "Възраждане". 

Общинският съветник от "Синя София" Вили Лилков обясни, че за първи път са успели по-голямата част от политическите групи да се съберат, макар и да не са присъствали представители от БСП и "Възраждане". Той посочи, че след срещата са останали отворени много въпроси, като очакват на следваща те да намерят отговор. Аз съм оптимист, посочи Лилков и допълни, че на 11 януари СОС ще има решение. По думите му от ГЕРБ са предложили да има коалиционно споразумение, което да е описано подробно, а по-голямата част от участниците в срещата са на мнение, че по-доброто решение е за временен председател, до приемането на бюджета на общината. Лилков коментира още, че трябва да направят всичко възможно да избегнат предсрочните избори.  

 

Това, което успяхме да свършим, е, че по-голямата част от политическите групи се събрахме да говорим, коментира Карлос Контрера от ВМРО. Това не се е случвало за този месец, ако поддържаме ниво на диалог има шанс до 11 януари да се стигне до някакво решение, посочи още той. Контрера смята, че е дошло времето да се отстъпва, а целта е да се види кой до каква степен е готов да го направи. 

„Продължаваме промяната – Демократична България“ ("Спаси София") предлагат още от същото, коментира общинският съветник от групата на ГЕРБ Антон Хекимян. По думите му те не са подготвени с друго освен с предложение за временен председател на СОС, което изглежда несериозно. Видяхме мълчаливото им признание, че не могат да направят конструктивни разговори за мнозинство. Трябва да действат по-разумно и да се откажат публично от този процес, заяви Хекимян. Той каза, че на срещата е станало ясно, че позицията на Борис Бонев, който не иска да прави мнозинство с ГЕРБ, е негова лична, а не на коалицията. Все още няма решение за това на самата коалиция, добави Хекимян. 

 

Намираме се в безпрецедентна ситуация, заяви общинският съветник от ГЕРБ Георги Георгиев. Той е на мнение, че лидерският проблем в Столичната община се задълбочава и добива застрашителни размери. Според него изборът на председател на СОС няма да "отпуши" работата, ако няма ясно мнозинство, базирано на ценности, а не плаващи мнозинства. Георги Георгиев призова медиите да изискат коалиционното споразумение на „Продължаваме промяната – Демократична България“ ("Спаси София"), за да се види публично на кого какво е обещавано и колко „неустойка“ дължи кметът Васил Терзиев на Борис Бонев, ако не го изберат за председател.

Общинският съветник от групата на ПП-ДБ ("Спаси София") Цветомир Петров посочи, че на срещата не са получени никакви алтернативи или предложения. Отново останаха деструктивни, коментира той и изрази готовността на неговата група за разговор с всички. Отново ние търсим решението, заяви той и поясни, че няма конструктивност от останалите, освен на думи пред медиите. Предложихме да има временен председател до приемането на бюджета, за да може да се "отпуши" работата, посочи Петров и допълни, че конкретно е предложено това да бъде най-възрастният общински съветник или да се избере по някакъв друг критерий, но никой друг не е предложил нищо. Няма никакви разделения в коалицията, единни сме във всяка една позиция, отговори общинският съветник на въпроса единно ли е отношението към ГЕРБ в „Продължаваме промяната – Демократична България“ ("Спаси София"). „От ден първи ги каним на разговори“, посочи той.  

 

Общинският съветник от ПП-ДБ ("Спаси София") Андрей Зографски обърна внимание, че това е първата среща, в която от ГЕРБ са участвали, въпреки поканите, които са им отправяни. Искат от нас поредно решение, ние сме дали няколко, а те нито едно, заяви той. Според него има противоречие в техните думи и действия. „Заявяват, че са твърда опозиция, но от друга страна искат да ги молим за подкрепа“, коментира общинският съветник. Открито казаха, че работят за нови избори, което би било много лош сценарий за софиянци, смята Зографски. По думите му ПП-ДБ са готови за избори и биха подобрили резултата си заради свършеното в София, въпреки неработещия общински съвет.

Чуха се някои положителните тенденции, все пак има промяна на част от позициите и мнението на колегите от ПП-ДБ, които се изказаха, че са готови за коалиционно споразумение, което е стъпка в правилната посока, заяви общинският съветник Пламен Данаилов от ИТН, цитиран от БТА. Съгласни сме, че временното решение не е най-доброто, но все пак е решение, с което да заработи общинският съвет, а коалиционно споразумение е абсолютно задължително от водещата политическа сила, каза още Данаилов. Според него от ПП-ДБ трябва да излязат и да го представят, и за него да търсят подкрепа. Това е правилният начин за търсене на мнозинство, допълни той. Данаилов посочи, че промяната на днешната среща в сравнение с всички други е, че вече е говорено, че ще има предложение за коалиционно споразумение. Данаилов посочи още, че не може да каже дали от ИТН ще го приемат, но ще го разгледат и ще решат. По думите му, ако трябва да направи аналогия с коалицията, в която ИТН е участвала на национално ниво, то в това коалиционно споразумение беше разписано кои министерства на коя партия се падат, тук няма министерства, но имам 14 комисии, които също трябва да бъдат част от него. 

 

Димитър Данаилов (ИТН) посочи, че профилът на председателя трябва да бъде млад и енергичен, който да може да работи с кмета на София, затова не са подкрепили и досегашните кандидати. Столичната община не може да се управлява чрез фейсбук профили, изисква се работа и капацитет, коментира още Димитър Данаилов. 

Водещи новини

Още новини