Поведението на "Възраждане" е изключително разрушително, но те много добре знаят интереса си. Понеже не успяха да направят впечаталение в общественото пространство с многолюдни митинги, разбраха, че единственият начин да направят впечатление е да "вдигнат парламента на главата си". Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Манол Пейков по повод проваленото събрание на парламента днес.
С блокажа на парламента малцинството налага волята си, добави той.
По думите му разликата между БСП и "Възраждане" на реакциите на демонтажа на Паметника на Съветската армия е, че при БСП има автентични емоции, докато при "Възраждане" това е чиста проба опортюнизъм, което дразни.
Пейков заяви, че категорично подкрепя демонтажа на монумента.
За това има две решения на Столичния общински съвет. Цялата преписка е качена на сайта на Областната управа, където много ясно е описано защо паметникът трябва да бъде демонтиран и как ще се случи това. Паметникът се реже, защото така е бил и качван, на части. Това е стандартна процедура, да не мислят хората, че това е някакъв вид издевателство, посочи депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България".
За мен ролята на паметника в социалистическото изкуство е пълната доминация на една власт на хората. В Пловдив паметникът на Альоша се вижда чак от Пазарджик. Присъствието му е чудовищно. Идеята на това изкуство е то да действа на подсъзнанието още от детска възраст. Така то се превръща в част от живота ти, в сантименти, коментира Манол Пейков.
Ако погледнеш исторически, няма загинали съветски войници на българска територия, с изключение на двама-трима, които загиват от употреба на метилов алкохол, каза още Пейков.
Според него Паметникът на Съветската армия трябва да бъде запазен, след като бъде демонтиран.