Йорданова: Отново поставяме на дебат предложенията за Конституцията, които ще очертаят бъдещото развитие на страната

Булфото (архив)
share

Днес отново поставяме на дебат предложения за изменение в българската конституция, които ще очертаят бъдещото развитие на страната ни и това не е преувеличено, заяви Надежда Йорданова от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) от името на вносителите на промените в основния закон в дебата по законопроекта в парламента.

Предложените изменения целят в България да има повече свобода, повече справедливост, повече сигурност, а това са основни предпоставки за едно благоденстващо обществото, посочи тя. Йорданова добави, че в центъра на този дебат и усилия е укрепване на независимостта на съда. Именно наличието на независим съд в една демократична държава е основната гаранция за справедливост, сигурност и свобода, отбеляза тя. 

НА ЖИВО: НС гласува отново на първо четене промените в Конституцията

Йорданова обясни и как ще го постигнат - като разделят Висшия съдебен съвет (ВСС) и отделят съвет, който да се занимава само с кадровите въпроси на съдиите, в който съдии, избирани от съдии, да имат мнозинство, и да бъде намалена обществената квота, избирана от парламента във ВСС. 

Ще гарантираме обществената квота да има наистина обществен характер и да не се допуска капсулиране на съдебната система, като предвиждаме, че парламентът не може да избира действащи съдии, прокурори и следователи, заяви депутатът от ПП-ДБ. Много добре чухме критиките върху част от разпоредбите, които предложихме и ще направим усилия изборът на парламента както в съдийския, така и в прокурорския съвет да бъдат наистина независими, да не са действащи политици и да бъдат партийно неутрални, каза Йорданова. 

Тя отбеляза, че следващите изменения целят да направим една по-ефективна и отчетна прокуратурата. Целта на този законопроект е от една страна да върнем прокуратурата там, където й е мястото, т.е. да й се намалят пълномощията, така че те да бъдат съсредоточени основно в наказателното производство и главният прокурор да не бъде свръховластен, а в прокурорския съвет да има превес обществената квота, посочи депутатът.

Изключително важно е и се надявам да посрещне подкрепа прокурорите да могат да атакуват само по административен път административни актове, а не да се месят в работата на администрацията, включително и с преценката си по целесъобразност, заяви още Йорданова.

Следващата група изменения са насочени към укрепване на парламентарната република, посочи тя. Настоящата Конституция предвижда в случай на предсрочни избори България да бъде два месеца без действащ парламент и в ръцете на президента почти еднолично да бъде съсредоточена огромна власт, отбеляза Йорданова. По думите й тези дефекти ерозират факта, че България е парламентарната република. Затова сме предложили дори и да има предсрочни избори парламентът продължава да действа и само да не заседава по време на предизборната кампания, добави тя.

Съгласете се, че в това тревожно време България като парламентарна република не може да остава без действащ парламент за толкова дълго време, коментира Йорданова. Тя отбеляза, че така служебното правителство ще подлежи на парламентарен контрол. 

Водещи новини

Още новини