НС създаде комисия за полицейското насилие и прие промени в Закона за ДДС

bulphoto (архив)
share

Парламентът ще обсъди днес проекти на решения от „Продължаваме промяната-Демократична България“ и от „БСП за България“ за създаване на временна комисия за проверка на факти и обстоятелства, свързани с употребата на сила от МВР на протеста срещу Българския футболен съюз (БФС) на 16 ноември т.г. Точката беше включена като първа в дневния ред в началото на пленарното заседание.

Депутатите решиха още да се отложи предвиденият за днес избор на подуправител на Националната здравноосигурителна каса.  

В програмата е първото четене на промени в данъчни закони. Очаква се да бъде изслушан министърът на финансите Асен Василев относно набиране на проекти от общините в Република България, които да бъдат предвидени за финансиране от държавния бюджет през 2024 г. 

НС избира подуправител на НЗОК и гласува данъчни закони 

Разбира се, заседанието започна с не толкова добър тон. Гроздан Караджов излезе и от трибуната и започна да лее слова във връзка с казуса между Кирил Петков и вътрешния министър Калин Стоянов.

"Тъжната истина е, че в парламентарната история най-добрият начин да заметеш скандал, е да създадеш временна парламентарна анкетна комисия. Парламентарната група на "Има такъв народ" (ИТН) не са наясно и се чудят защо ПП и Кирил Петков настояват за анкетна комисия за полицейското насилие".

В декларация от трибуната на Партийния дом депутатът от ИТН Гроздан Караджов, който бе и регионален министър в правителството на Кирил Петков, запита дали е само заради замитане на проблема под килима и не е заради работата на МВР като цяло.

Кой, кога и защо е натискал министърът на вътрешните работи. Кой кадрува в МВР и дали последните протести не са пряк резултат от кадруването във вътрешното ведомство, запита Караджов.

Според него Кирил Петков се е измъкнал в интервюто си по Нова телевизия, но по странен начин - 4 пъти попита Калин Стоянов дали е говорил с него след датата 17 август. Това предполага, че преди 17 август също е имало разговори и срещи, за които никой не отрича, позова се депутатът на интервюто на бившия премиер и настоящ депутат от ПП-ДБ.

Караджов се чуди защо Петков толкова набляга на датата 17 август, след която уж се предполага, че той и Стоянов не са се виждали. 

Изслушват в НС Асен Василев за бюджетите на общините

"Дали така добре не се застъпва за тази дата, защото ден преди това убиват неговия политически ментор Алексей Петров", пита Караджов.

"Кой казва истината от двамата", се чуди Караджов.

"Ако ситуацията не бъде изяснена докрай, не ни чака нищо добро. Бомбите започнаха да цъкат една по една и в скоро време ще взривят цялата държава", завърши той.

От парламентарната група на "Възраждане" пък поискаха прекратяване на бойните действия в ивицата Газа и осъждат агресията над цивилни граждани. Те осъждат и двойния стандарт в политиката - защо цивилизованият свят не осъжда израелската агресия.

Израел трябва да се придържа към принципите на пропорционалност на международното право и да се сложи край на избиване на цивилното население, настоя депутатът от партията Станислав Стоянов, в декларация.

"Възраждане" настояха още за изтегляне на израелските войски от Газа и започване на мирни преговори.

Крайно време е да се решават проблемите в зародиш и да не се чакат войните по периферията на ЕС да ни заливат с бежански потоци, а после да се търсят спешни решения. Трябва да се спазват принципите на международното право и казваме "Не" на двойните стандарти в международните отношения, подчерта Стоянов.

Със 123 гласа „за“, 28 – „против“ и  31 – „въздържал се“, парламентът гласува да бъде създадена временна комисия.

Това е общ проект, предложен от председателя на парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, председател на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Временният орган е от 18 членове, по трима от всяка парламентарна група и срок на работа един месец. Той ще трябва да изготви доклад и да предложи законодателни промени, ако се налагат. Комисията ще трябва да установи също спазени ли са изискванията на закона за МВР, закона за митингите и манифестациите.

Атанас Атанасов, съпредседател на ПГ на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) бе избран за председател на временната комисия, след прегласуване, със 129 гласа „за“, 36 – против и 26 – „въздържал се“.

Останалите две кандидатури на Цвета Рангелова от „Възраждане“ и на Ивайло Вълчев от „Има такъв народ“ не получиха достатъчно гласове.

Абсурдно е да се избере председател от управляващите, които да разследват сами себе си, възрази председателят на ПГ на "Възраждане" Костадин Костадинов.

В контекста на дебатите председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова обясни, че с цел ограничаване на времето за дебат, тъй като има данъчни закони в дневния ред на законодателния орган, ще каже само, че Комисията по вътрешна сигурност провела изслушване на състава на МВР и СДВР. ГЕРБ-СДС ще подкрепи създаването на временната анкетна комисия, за да се изясни всичко около полицейското насилие по време на протеста. Атанасова направи редакционно предложение за проект на решение, което е консултирано с парламентарните групи - общ проект на решение, който звучи така: Временна анкетна комисия за изясняване на всички факти и обстоятелства за организацията, подготовката и опазване на обществения ред по време на протеста срещу ръководството на БФС, както и употребата на физически сила от страна на полицейските служители срещу мирни протестиращи граждани. Народните представители подкрепиха предложения вариант на Атанасова.

Депутатът от "Възраждане" Цончо Ганев заяви, че това е поредният срамен момент в историята на парламента. "Възраждане" също ще искат да се създаде Временна комисия защо министърът на електронното управление Александър Йоловски е охраняван и имало ли е натиск от Кирил Петков и Божидар Божанов.

Ганев каза, че избирателите на ПП-ДБ са жалки, манипулирани и какви кукли на конци са в ръцете на ГЕРБ-СДС и ДПС. "Възраждане" ще гласуват против създаването на временната комисия.

След като Атанас Атанасов бе избран за председател на временната анкетна комисия срешу полицейското насилие с общо 129 гласа, в залата настана хаос, валяха обиди, обвинения и цветни определения.

Това доведе до иронията на Костадин Костадинов от "Възраждане", който заяви че ПП-ДБ "всеки ден унизително се мазнят и кланят на ДПС". Без ДПС ПП-ДБ няма как да съществуват като фактор, това се видя преди малко. Техните гласове са недостатъчно, затова ДПС управлява през тях", коментира той. И продължи - ПП-ДБ е патерица на ДПС и няма как да осигури дори председател на комисия "без златния пръст или да не казвам друго на ДПС".

А Тошко Йорданов попита Атансов какво се усещането да му демонстрират, че е кукла в техните ръце.

Ген. Атанасов стана да благодари за гласуването доверие и обеща, че ще е обективен в работата си. "Нося една книжа и я препоръчвам да я прочетете - "Троловете на Путин".

Преди малко троловете бяха на трибуната", атакува той тези, които по-рано му се подиграваха за зависимостта от ДПС.

На което Тошко Йорданов бързо отговори и заяви, че бил атакуван от "генерал, който е станал генерал не по заслуги, а че е бил във властта".

"Намекна че съм руски трол. Искам да излезе и да посочи 1 път, когато съм гласувал нещо в полза на Русия - иначе сте жалък малък лъжец", обърна се той към Атанасов, но така и не получи отговор.

След като обстановката в зала се успокои, депутатите продължиха с дебати по Закона за данък върху добавената стойност - първо гласуване.

Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), с които се въвежда мярката получателят по доставка да не заплаща стойността на същата, когато доставчикът не издаде касова бележка. Това стана с гласувания на първо четене законопроект за изменения и допълнения на ЗДДС. Текстовете бяха  гласувани със 102 гласа „за“, 43 – „против“ и 21 – „въздържал се“. С гласуваните на първо четене текстове се запазва нулевата ставка ДДС за хляб и брашно и намалената 9-процентна ставка ДДС за ресторантьорите.  

Разпоредбите предвиждат удължаване до 30 юни 2024 г. на срока за прилагане на нулева ставка на данъка за доставката на хляб и брашно, и удължаване до 31 декември 2024 г. на срока за прилагане на намалена ставка на ДДС за ресторантьорски и кетъринг услуги. В доклада на водещата Комисия по бюджет и финанси се посочва, че с текстовете се въвежда нов праг за регистрация в размер на 166 000 лв., с което се цели създаването на съвременен и опростен режим за малките предприятия в съответствие с директива на Европейския съюз. 

Въвежда се задължение за лицата, извършващи в търговски обект ресторантьорски услуги, чиито продажби се управляват от софтуер, за тази дейност в обекта да използват само софтуер, включен в списъка в публичния електронен списък на софтуерите за управление на продажби в търговските обекти на НАП и да прилагат реда и изискванията към лицата, избрали да ползват софтуер, определен с Наредбата Н-18 от 13 декември 2006 г.

Депутатите приеха на първо гласуване и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица. 

Вносител е Министерският съвет. Народните представители гласуваха с 93 гласа "за", 36 гласа "против" и 15 гласа "въздържали се". Дори и при прегласуването данъчният закон срещна подкрепата на законотворците със 102 гласа "ца", 41 гласа "против" и 18 гласа "въздържали се"

Очаквано, както и в предните няколко данъчни закона - за ДДС и за корпоративното подоходно облагане, така и Законът за данъците върху доходите на физически лица понесе критики от опозицията в Партийния дом.

От парламентарната група на "Има такъв народ" заявиха, че разпоредбите в така предложения законопроект на Министерския съвет са неприложими и няма да го подкрепят.

Парламентът прие на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси. „За“ гласуваха 93 народни представители, „против“ бяха 37, а „въздържал се“ - 16.

В мотивите към законопроекта е записано, че се предлага прецизиране на разпоредбите, свързани с ползване на данъчни облекчения за сгради, получили сертификати с клас на енергопотребление, продиктувано от промени в Закона за енергийната ефективност и наредбите по неговото прилагане.

Друго предложение е данъкът върху превозните средства по отношение на корабите да се определя от служител на общинската администрация въз основа на данни от регистъра на корабите, поддържан от Изпълнителна агенция „Морска администрация“.

Предлага се въвеждане на образци на заявления и документи, издавани от общините, за признаване, упражняване или погасяване на права или задължения във връзка с местните данъци.

Предвижда се размерът на данъка върху недвижимите имоти да може да се диференцира по населени места, по зони в тях или по вид на имотите в границите, определени в закона.

Предлага се уеднаквяване на размера на оборота на данъчно задължените лица, който размер е едно от условията за прилагане на патентен данък, с размера на прага за регистрация по Закона за данък върху добавената стойност.

Очаквайте подробности!

Водещи новини

Още новини