Ако има намаление на прага за кешови разплащания, той трябва да бъде много по-плавен. Не от 10 на 5, а от 10 на 8000, например. Това е едната алтернатива, другата е изобщо да не се променя. Това заяви пред журналисти в кулоарите на парламента Мартин Димитров от ПП-ДБ.
Народният представител допълни, че електронните пари ще стават все по-популярни и по-използвани в бъдеще, но подчерта, че възможността гражданите да извършват плащания в хартиени банкноти ще остане тяхно право и то няма да им бъде отнето.
Истинският въпрос е колко да бъде прагът за кешови разплащания. Дали ако намалее на 5000 лева това би било проблем, или да остане на сегашните 10 000 лева. Моето лично мнение е, че или не трябва да намаляваме този праг, или ако все пак го намаляваме, да падне на 8000. Винаги сме защитавали идеята за плавен преход, уточни Димитров и добави, че ще се търси най-доброто решение по този въпрос.
По думите му голяма част от сивата и черната икономика е кеш.
„Има хора, които вярват, че с намаляването на праговете за кешови разплащания се ограничава сивата и черна икономика в България, но за да го постигнем и да избегнем вредни въздействия върху определени хора от обществото, трябва да се прави постепенно и поетапно“, разясни депутатът от ПП-ДБ.