„Прогресът, който направи България през последните месеци по отношение на върховенството на закона, вече дава резултати. Мониторингът върху правосъдната ни система бе премахнат. България беше класирана на първо място по най-бързо развитие на напредъка в правосъдната система. Увеличението на преките чуждестранни инвестиции в България за тази година е с повече от 50% и това е ясен знак, че усилията на българското правителство се разбират и подкрепят“.
Това заяви премиерът акад. Николай Денков в отговора си в края на дебатите с евродепутатите в Европейския парламент в Страсбург, съобщиха от правителствената информационна служба.
Във френския град министър-председателят изтъкна, че сформирането на ръководения от него кабинет е било възможност за проевропейско управление на държавата. Акад. Денков изрази своето разочарование, че някои от българските евродепутати не са подкрепили тези усилия по време на дебата, а се опитали отново да създадат разделение. „България е проевропейски настроена страна и нашето управление ще работи за европейското развитие на България“, допълни премиерът.
Министър-председателят отново заяви, че е изключително важно България да бъде напълно интегрирана в европейските структури - в Шенген и в еврозоната, и е важно страната ни да участва във взимането на решения за развитие на Европа и те трябва да съответстват на интересите на България.
Премиерът припомни, че си сътрудничим с Румъния по много общи проекти. „Започнахме да работим по програми, които имат за цел да развият цялата инфраструктура от Гърция през България към Румъния, към Молдова, към Украйна. „Това е част от общоевропейското усилия да развием региона на Балканите“, сподели акад. Денков.
В заключението си министър-председателят коментира и отношенията ни с югозападните ни съседи, припомняйки, че България е първата държава в света, признала Северна Македония като независима европейска държава. „За съжаление през годините нашите отношения са влошиха и аз не смятам, че България има вина за това. Затова искам да кажа ясно, че в настоящия момент България няма други изисквания към Северна Македония, освен тези, които залегнаха в решението на Европейския съюз през миналата година“, завърши акад. Денков, акцентирайки, че Северна Македония трябва да изпълни договореното.