Тагарев отговори на парламентарен въпрос от Румен Гечев

Булфото (архив)
share

Във връзка с поредното отлагане на възможността за отговор в рамките на  парламентарен контрол и с цел да се избегнат всякакви по-нататъшни спекулации в публичното пространство за предполагаем конфликт на интереси, министърът на отбраната Тодор Тагарев отговаря на парламентарния въпрос, внесен на 18.09.2023 г., от народния представител Румен Гечев:

Уважаеми господин Гечев,

Сигурен съм, че знаете отговора на първия от зададените два въпроса и той е отрицателен. При положителен отговор щяхте да сезирате съответните институции, а не да правите политически внушения, ангажирайки при това цялото Народно събрание.

Тагарев пред Euractiv: Българската армия е отслабена от руската дезинформация

Но конкретно:

Д-р Стоян Аврамов, управител на фирма „Телесис“ ООД, част от консорциум „Български безпилотни летателни системи“, е съдружник в малка фирма, управлявана от съпругата ми, макар и с минимален дял, и фактически да не участва в нейното управление от поне 20 години.

По-важното е, че аз, съпругата ми или съответната фирма нямаме никакъв интерес или принос към дейността на фирма Телесис.

Познавам д-р Аврамов отдавна – той е изключителен експерт в няколко инженерни области. Преди около 15 години създава дрон с реактивен двигател, и съответни системи за навигация, управление, реалистична имитация на цели за ракети с топлинно и с радиолокационно насочване, регистрация на данни, комуникация в реално време, обективен контрол и следполетен анализ на данни. Бих се гордял, ако имах принос към тези разработки, но нямам.

„Телесис“ има успешно изпълнени:

Четиригодишен договор с МО от 2011 г. (рамково споразумение № УД 03-30/16.08.2011 г.) за „Доставка на радиоуправляеми мишени РУМ-Р-01“

Четиригодишен договор от 2017 г. (№ УД 12-35/29.06.2017 г.) за „Създаване на мишенна обстановка за извършване на тренировки и стрелби с екипажи от ИА и разчети от ЗРВ

Аналогични договори с три страни – съюзници в НАТО или партньори.

Процедурата, за която питате, е стартирала с пазарно проучване през 2019 г. и обществена поръчка от 2020 г., подновена през септември 2021 г. Заявленията за участие са подадени през ноември 2021 г., а оферти – на 08.03.2022 г. След обжалване в КЗК и Върховния административен съд, комисията в МО е приключила своята работа на 19.04.2023 г. с доклад, утвърден от министъра на отбраната. На 03 май 2023 г., т.е. повече от месец преди да стана министър на отбраната, е обявено решение № D23268887, с което за изпълнител е определено Обединение „Български безпилотни летателни системи“.

Цитирайки високия процент инфлация за времето на процедурата и съществено увеличените цени на основни стоки и материали, формиращи стойността на договора, на 18.07.2023 г. другият партньор в обединението изпраща предложение за индексиране на цената за доставка на безпилотните летателни апарати. Искането не е удовлетворено.

С писмо (рег. № 21-46-19) от 27.07.2023 г., ресорният заместник-министър на отбраната информира обединението, че предложението за индексация е неприемливо.

В заключение, заявявам категорично, че не съм в конфликт на интереси, а изпълнителят по договора е поискал индексиране на цената за доставка, но искането му не е удовлетворено.

Водещи новини

Още новини