„Човекът и защитата на неговите права трябва са в центъра на цифровата трансформация на работните места“, каза министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова по време на откриването на Националната конференция „Безопасни и здравословни условия на труд в цифровата ера“, която се организира от Министерството на труда и социалната политика. Тя подчерта, че новите технологии могат да подпомагат дейността на работодателите за осигуряване на защита на работещите, но в същото време увеличеното им използване в работата води до психосоциални рискове, породени от повишената интензивност на работните процеси, проблеми при комуникацията в предприятията и увеличаването на несигурността на работно място, съобщиха от МТСП.
С организирането на конференцията България се присъединява към Европейската кампания „Здравословни работни места“ на Европейската агенция по безопасността и здраве при работа, която за периода 2023 – 2025 г. е посветена на управлението на рисковете, произтичащи от цифровите устройства и технологии, използвани на работното място. Кампанията е съобразена с визията за „Нулева смъртност при работа“ на Европейската комисия, както и с основните права, прокламирани в Европейския стълб на социалните права, сред които е правото на работниците на здравословна, безопасна и добре адаптирана работна среда.
Във форума участваха представители на министерства, Главната инспекция по труда, Националния осигурителен институт, Икономическия и социален съвет, национално представителните организации на синдикатите и работодателите, специалисти в областта на безопасността и здравето при работа.
„От съществено значение е да работим заедно за предотвратяване на рисковете на работното място, произтичащи от цифровизацията, за да се възползваме по-добре от възможностите, които предоставя тя. Вярвам, че социалният диалог е най-добрият път за намиране на трайни и устойчиви решения за подобряване на условията на труд, възползвайки се от възможностите на дигитализацията“, посочи министър Шалапатова. Тя добави, че правителството ще направи всичко необходимо за усъвършенстване на националното законодателство, за да създаде възможности за по-широко използване и внедряване на информационните и комуникационни технологии в процесите по управление на човешките ресурси и осигуряването на безопасността и здравето при работа с цел по-пълно гарантиране на правата на работещите.
„В процеса на цифровата трансформация не трябва да допускаме да „изостават“ цели групи от обществото, което да поражда недоверие и съпротива срещу новите технологии“, отбеляза министър Шалапатова. Тя припомни, че в тази връзка МТСП изпълнява различни проекти и програми за повишаване на дигиталните умения на над 500 000 заети и безработни хора, което ще позволи дигиталните технологии да се ползват ефективно и по безопасен начин.