Електронното управление вече е в ход, няма да се отлага повече, и България ще изпълни залегналата в „Цифровото десетилетие“ цел за пълно разгръщане на дигиталните публични услуги за бизнеса до 2030 г.
Това заяви министърът на електронното управление Александър Йоловски при откриването на третата годишна конференция SEE ITS Summit. Съорганизатори на събитието са Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (АИБЕСТ) и Българската предприемаческа асоциация (БЕСКО). „Последните данни показват, че показателят за дигитални публични услуги за бизнеса в България е 81 точки при среден за Европейския съюз – 84“.
„Достъпът до електронни здравни досиета в България е по-висок в сравнение със средното равнище в останалите държави членки – 77 % спрямо 72 %. Този показател е резултат от внедрената Национална здравноинформационна система“, подчерта Йоловски.
Той отбеляза, че въпреки добрите примери в развитието на електронното управление страната ни се сблъсква с голямо изоставане по отношение на цифровите умения, като едва 31% от българите имат основни дигитални умения при средно ниво за ЕС 54%. „Големите данни“, облачните услуги и изкуствения интелект са предизвикателства не само за администрацията, но и за бизнеса, особено за малките и средни предприятия в сектора, което е показател за сериозно изоставане и по отношение на хората с повече от основни цифрови умения“, коментира министър Йоловски.
По думите му страната ни има нисък дял на работещи специалисти по информационни технологии – 3,8 на сто при средно в ЕС 4,6 на сто, а в същото време само 9% от компаниите предоставят специализирани обучения на своите служители, което е с 13 пункта под средното ниво за ЕС. „Добрата новина обаче е, че този дял расте през последните години“, обяви министърът на електронното управление. Александър Йоловски увери бизнеса, че българското правителство полага големи усилия за инвестиции в обучението по дигитални умения, като посочи, че има няколко програми и инициативи у нас, чиято цел е разрешаване на този проблем.
„За да подобрим средата за придобиване на дигитални умения, имаме нужда от съвместни действия с бизнеса. Необходим е ангажимент, инвестиции и екипно усилие, за да се случи. Нужен е координиран подход за разработване, прилагане и оценката на политиките в цифровото образование“, подчерта още министър Йоловски.
Той увери представителите на бизнеса, че Министерството на електронното управление е винаги отворено за диалог и обмяна на опит, така че дигитализацията у нас да развие потенциала си, съобщиха от пресцентъра на МЕУ.