Денков: Ако не приемем териториалните планове, рискуваме да загубим 4,4 млрд. лева

Фейсбук
share

Днес трябва да приемем териториалните плановете, а утре да ги изпратим към Европейската комисия. Ако не бъдат приети, България може да загуби, освен над 1,4 млрд. лева по плановете, свързани със Стара Загора, Кюстендил и Перник, още 3 млрд. лева по плановете, свързани с всички останали териториални планове. Това заяви пред журналисти министър-председателят Николай Денков.

Проект на решение за одобряване на нови приоритети по програма "Развитие на регионите" 2021 - 2027 г. и на проекти на териториални планове за справедлив преход на Република България за районите от ниво NUTS3 - Стара Загора (и прилежащите общини), Кюстендил и Перник, като част от програмата ще разгледа днес на извънредно заседание Министерският съвет.

„Днес е крайният срок след отлагане, което беше на 30 юни. Плановете ще бъдат гласувани и изпратени“, посочи Денков.

Министерският съвет се събира на извънредно заседание днес

По думите му много голяма част от недоволството се основава на проблеми, които вече са решени в плановете.

Ясно е, че говорим за 2038 г., никой не говори за друга дата. Имаше възражения да отпадне 2026 г. за Бобов дол – отпаднало е. Имаше предложение да подготвим споразумение, подготвено е и е изпратено – има време да се преговаря. С изпращането на документите започваме преговорите с ЕК, които трябва да завършат до края на годината, има време за разговори, разясни акад. Денков.

Много голяма част от информацията не стига до другата страна, единственият начин да бъдат решени общи проблеми е да седнем на масата за преговори, смята Денков. Според него начинът да бъде избегната ескалация на напрежението е да се преговаря.

„Едно от предложенията е съвместно с мините да бъде създадено предприятие, финансирано с европейски фондове и държавата, което да подготви територията за новите индустриални паркове, които са необходими на съответното място, и в това държавно предприятие, и в мините, които ще правят конверсията, както я наричаме, ще работят същите хора. Това са работни места“, обясни Николай Денков, цитиран от БТА.

„Имаме комбинация от две неща – хората са напрегнати и трябва да започнем да се чуваме. Второто е, че имаме местни избори и един куп политици използват ситуацията, за да си вдигат рейтинга. Опитваме се да направим най-доброто за тези региони и хората. Начинът да се включат в този процес е да седнем на масата за преговори“, добави той.

Ще подготвим бюджета, но за да го внесем трябва да има работещо Народно събрание. Ще внесем бюджета, когато парламентът започне работа, заяви Николай Денков.

„Никой не се е отказал от проекта за протонния център. Той се движи с около година закъснение, има стриктна дата – края 2026 г. – за завършване на всички проекти, които ще бъдат финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост, рискът при него да не може да се успее до края 2026 г. е близък до 100%, не може да рискуваме. Ще прегледаме как да го финансираме с национални средства“, каза още премиерът.

Водещи новини

Още новини