Словения за пореден път препотвърди подкрепата си за приемането на България и Румъния в Шенген.
Това се случи по време на посещението ва българския евродепутат Илхан Кючюк в страната за участие в 18-я стратегически форум, който тази година се провежда под надслов "Солидарност за глобалното бъдеще".
В рамките на визитата си в словенския град Блед лидерът на европейските либерали проведе двустранни срещи със словенския министър-председател Роберт Голоб и министъра на инфраструктурата Аленка Братушек.
Според словенския премиер членството на България и Румъния в Шенген ще подсили Европейския съюз.
От своя страна, Кючюк посочи, че въпросите за ролята на солидарността и глобалната сигурност са теми, които днес са в основата на разрешаването на предизвикателствата, които стоят пред всички.
"Този форум е изключително важен особено в контекста на войната в Украйна, продължаваща вече повече от година. От друга страна климатичните промени в глобален мащаб, на чиито последствия ставаме свидетели непрекъснато - опустошителните земетресения през февруари в Турция и огромните наводнения, които засегнаха Словения през август", допълни той.
По негови думи гарантирането на глобалната сигурност чрез съвместна работа, осигуряването на достъп до храна и енергия по целия свят, с фокус върху изменението на климата и конфликтите, е основен приоритет.
Кючюк бе категоричен, че сегашната международна общност страда от разпокъсаност и протекционизъм, а това пречи на ефективното сътрудничество.
Той е на мнение, че Европа трябва да поеме отговорност за адаптирането към този многополюсен свят, за да улесни по-доброто глобално управление и съвместното сътрудничество.
Припомняме, през декември миналата година членството на България в Шенген беше блокирано от Австрия и Нидерландия. Румъния бе спряна само от Австрия, а единодушно от януари Хърватия стана пълноправен член на зоната за свободно придвижване.
Нидерландия поиска от българските власти да докажат, че се борят с корупцията и не са отказали от съдебната реформа. Искания на Австрия изглеждаха далеч по-трудно осъществими, като австрийският канцлер Карл Нехамер дори поиска изграждането на нова ограда по границата с Турция, което обаче бе отхвърлено от Европейската комисия.
Няколко дни след блокирането на българската кандидатура за Шенген президентът Румен Радев коментира, че страната е поискала гаранции от партньорите в ЕС, че със сигурност ще стане член на Шенген през 2023 г., като посоченият краен срок за това беше октомври.