Съгласен съм с твърденията, че Русия може да използва убийството на Алексей Петров, за да вреди на интересите на България. Тя използва всеки случай. За съжаление тук много лесно се хващаме за всяка руска провокация, каза днес в ефира на "Нова телевизия" министърът на отбраната Тодор Тагарев.
Този случай не е съвсем нов. За да има обмен на информация, трябва да има доверие между службите. За съжаление, това доверие невинаги е налице. Това каза министърът на отбраната проф. Тодор Тагарев във връзка с арестуваните българи във Великобритания, подозирани в шпионаж. Тагарев уточни, че случаят е от февруари.
Той направи аналогия с арестите на подозирани за шпиониране в полза на Русия у нас. В България имаше много показен арест на ръководител на партия, малко след това се оказа в Кремъл и получи орден от Владимир Путин. Отново имаше много шум, но какво се случи. Виждаме какво прави Великобритания - арест и се насрочва съдебно дело. У нас какво се прави през последните години, попита риторично военния министър.
Според него в този случай прокуратурата не реагира.
"Това, което ме притеснява, е че те са имали ръководни функции в изборния процес, за двама от тримата. Нещо, което е било изцяло в нашите ръце", каза още проф. Тагарев. Според него е притеснително, че са изпълнявали държавни функции като членове на изборни комисии.
По отношение с инцидента с кораба в Черно море, той обясни, че предупредителен изстрел не означава, че е стрелян по кораба, както и че информацията не е потвърдена. Направена е проверка какво превозва и той е продължил курса си. Помолих за информация - за последните 48 има над 100 кораба, които се движат от юг на север, обясни министърът. Проблем в случая е, че Русия без да има решения на международни органи сама налага такива режими и достатъчно агресивно се опитва да наложи своята воля. Случаят не е в нашите води, но не можем да изключим този вариант.