В Гранитната зала на Министерски съвет се проведе пресконференция по актуални теми, залегнали в управленската програма на правителството. Брифингът беше с участието на министър-председателя акад. Николай Денков и петима министри от кабинета му.
Това бяха министърът на финансите Асен Василев, на икономиката Богдан Богданов, на енергетиката Румен Радев, на транспорта Георги гвоздейков и министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков.
„Изминаха почти 60 дни от сформирането на правителството. Обикновено едно редовно правителство има 100 дни, за да може да започне успешно своята работа. Ние ги нямахме, защото още от първия ден беше поискана нашата оставка от една от парламентарно представените сили. За това трябваше да стартираме максимално бързо работата във всички сектори и резултатите от тази работа вече са видими. Ще стават още по-видими следващите седмици и месеци“, увери премиерът Денков.
Той посочи и проблемите, унаследени от служебните кабинети, назначени от президента Румен Радев.
Наложи се „да гасим пожари“ в повечето от министерствата. Става дума за милиарди левове и сериозно забавени реформи и действия, от които могат да протекат тежки последици. Говорим за очевидни управленси грешки и нарушение на правилата. В тази връзка искам да разбия един мит, който почна да се пропагандира в последните седмици, а именно, че служебните правителства работят безупречно, посочи министър-председателят.
По думите му един от първите грехове на служебното правителство на Гълъб Донев е отказът да входира проектобюджета за 2023 г., с което е бил нарушен Законът за държавния бюджет.
„След това пък представи бюджет със заложен дефицит от 6,4 процента, със завишени разходи и занижени приходи. Искам да напомня, че при наскоро приетия от парламента бюджет се залагат 2,7 млрд. лева повече приходи, отколкото бяха предложени от служебното правителство“, отбеляза акад. Денков.
Относно Плана за възстановяване и устойчивост премиерът разкри за редица забавени инвестиции, които е трябвало да бъдат реализирани до декември м.г., а от тях са изпълнени едва половината.
По темата с медицинските хеликоптери министър-председателят обясни, че има европейски регламент, който изисква този тип дейност да се изпълнява единствено от търговски дружества, а служебният кабинет от своя страна е закрил съществуващото тогава търговско дружество и прехвърлил дейността на Държавния авиационен оператор, който няма право да се занимава с това.
Служебното правителство е сбъркало в това къде трябва да прави оперативните площадки, на които да престояват медицинските хеликоптери. Те не могат да бъдат в болниците, както беше задвижено по време на служебното правителство. Нямат право да бъдат там. Там могат да кацат само когато има нужда да се осъществи съответната медицинска дейност. Налага се ние да рестартираме процеса, разясни Николай Денков.
Той припомни, че терените за част от площадките, на които предстои да бъдат разположени бъдещите въздушни линейки, вече са осигурени, а за останалата част се работи. До този момент е решено такива да има на територията на летищата в София и Пловдив, както и на терен от бившето летище в Търговище. По информация на министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков първият медицински хеликоптер ще бъде доставен у нас през декември тази година и няма да има забавяния в изпълнението на проекта.
Премиерът отбеляза и невъзможността на служебния кабинет да се справи с проблемите, свързани с Пловдивския панаир, с Държавната консолидационна компания, неремонтираните язовири и ПАВЕЦ „Чаира“.
„Нека отново да стане ясно, за 3 дни, между 5 и 7 юни, а на 6 юни това редовно правителство застъпва, АПИ входира и оценява над 300 хил. страници подадени заявки за текущ ремонт за поддръжка и ремонт на републиканската пътна мрежа“, каза още той и посочи, че очевидно това се е случило, за да може бързо да се приключи процесът.
„Министърът много бързо възложи преглед и той показа, че част от условията при заданието са незаконосъобразни и прекрати поръчката“, заяви премиерът. Той посочи и ВиК проектите по Оперативна програма „Околна среда“, висящите поръчки в АПИ и обясни, че има отворени оферти за 500 – 600 млн. лв. за ремонти на републиканската пътна мрежа, както и че с АМ "Струма" отново нищо не е направено.
Оказа се, че има сключен договор с много неизгодни и неравнопоставени клаузи за България по отношение на газопреносните системи между България и Турция, съобщи Денков и подчерта, че Турция има достъп до българските пазари, но страната ни няма такъв до турските.
Той добави, че турската страна няма вина, че страната ни се намира в тази ситуация и неизгодна позиция. Премиерът обяви, че има много милиарди левове, които са под риск, а една част от тях вече са изгубени.
Денков е категоричен, че ако бъдат установени нарушения, те ще бъдат препратени към прокуратурата.
„Тези проблеми показват ясно защо е нужно да има регулярен контрол“, подчерта той и посочи, че министърът на енергетиката в последното служебно правителство – Росен Христов, не е идвал в парламента и не е отговарял на повечето от зададените към него въпроси.
Премиерът съобщи, че има разработени предложения за решения за всички тези проблеми.