В НС депутатите трябва да гласуват окончателно финансовата рамка на държавата.
Още преди да са започнали реалната и тежка работа по приемането на националния бюджет обаче депутатите успяха да си разменят по няколко остри реплики, а Йордан Цонев от ДПС призова председателстващия заседанието Росен Желязков да бъде по-строг и дори да наказва народни представители.
Заседанието на НС започна няколко минути по-късно, а Желязков обяви, че предлага за гласуване включването на извънредна точка - ратификация на гаранционно споразумение с ЕЦБ.
Цончо Ганев от "Възраждане" скочи и обвини управляващите, че са се превърнали в гумен печат на украинското посолство, или по-скоро на американското, а шефът на парламента подчерта, че изобщо не става въпрос за Украйна, а за Българската банка за развитие. Ганев не пропусна, че земеделската комисия е била свикана през нощта, според него - за да задоволи интересите на ДПС по Закона за горите.
Председателката на БСП Корнелия Нинова пък заподозря, че поради конфликт по темата бюджет, неразбирателство и заради това, че мин-председателят е казал, че това не е бюджет, вместо първа точка се вкарва ратификация.
"Защото няма доклад на бюджетна комисия. Затова се вкарва извънредна точка. Завоалират това, че докато влезем в зала нямаше доклад", атакува тя управляващата коалиция.
В пленарната зала започна и второто четене на законопроекта за държавния бюджет за 2023 г. По предложение на председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев депутатите започнаха първо с обсъждане на преходните и заключителни разпоредби, където са промените в данъчните закони. След това те ще се върнат към рамката с приходите и разходите.
Вчера парламентът прие на второ гласуване бюджетите на Националната здравноосигурителна каса и на държавното обществено осигуряване за тази година.
Заложеният дефицит в проектобюджета на държавата, предложен от финансовото министерство, е до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без да се увеличават данъците и без да се ограничават социалните плащания. Минималната работна заплата се запазва на 780 лева, предвижда се растеж на БВП от 1.8% и средна годишна инфлация от 8.7%.
Сред приетите от бюджетната комисия предложения са заплатите в МВР да се вдигнат с 10 на сто, включително на някои длъжности с допълнителни 100 лева.
Предвидени са и допълнителни средства за служителите в Държавна агенция "Национална сигурност". Частична компенсация ще има и за служителите в сектора на сигурността за положените от тях усилия и практически сериозното им обедняване.
Заложените приходи, помощи и дарения са общо в размер на 40 810 564 600 лв. Разходите – 22 217 283 500 лв., като текущите разходи са 18 422 578 700 лв. в т.ч. за персонал 8 323 014 100 лв.