В основната си част предложенията за промени са дискутирани дълго време. Консултирани са с юристи и с представители на академичните среди. Не са резултат от някакви моментни хрумвания. Още през 2021 г. "Демократична България" имаше проект за конституционни промени. Ние сме стъпили на този проект и сме го надградили. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ министърът на правосъдието Атанас Славов по повод предложените от "Продължаваме промяната - Демократична България" промени в Конституцията.
Провели сме многократни срещи с колегите от ГЕРБ - СДС и ДПС, да отразим и техни искания в този проект. Опитваме се да имаме един консолидиран вариант, който да има минимум подкрепата и на трите политически сили, поясни Славов.
За основните моменти в този проект, включително разделянето на Висшия съдебен съвет на две - съдийски и прокурорски съвет, конституционната жалба на гражданите, ограничаването на правомощията на главния прокурор, имаме висока степен на съгласие. Остава да бъдат дискутирани ролята на служебното правителството и темата 24 май да стане националния празник, посочи правосъдният министър.
По повод дебата около предложението за смяна на националния празник той отбеляза: "Това е общественият договор на нацията. Идеята е тези промени в Конституцията да носят нашия национален отпечатък. Вкарваме, така да се каже, националната доктрина на страната като част от Конституцията. Важно е да се води този дебат. Това е част от важния въпрос в какво общество искаме да живеем".
Важно е да се търсят основни национални консенсуси. Такъв консенсус е правосъдната реформа и гражданите да се отнасят към Конституционния съд, когато мислят, че се нарушават техните права, такъв пример е и промяната, свързана с това служебното правителство да няма безконтролна власт. Ключовото тук е да се запази връзката между служебното правителство и парламента. Парламентарното правителство означава правителството да се ползва с доверието на парламента, коментира Славов.
Очакваме в рамките на септември месец да е първото гласуване по проекта и в края на годината да има окончателно приети текстове. Следващите шест до осем месеца ще са ключови за цялостната реформа в съдебната система и прокуратурата. Ние имаме нужда от това време, за да проведем процесите адекватно, каза още министърът на правосъдието.