Министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова се срещна с посланика на Израел в България Йорам Елрон. Двамата дадоха висока оценка на двустранното сътрудничество в областта на труда и социалната политика и обсъдиха възможностите за неговото развитие в бъдеще. В срещата участва и заместник-министър Николай Найденов.
Основна тема в разговора бяха политиките за намаляване на безработицата сред младите хора и мерките за насърчаване на тяхното включване на пазара на труда. Министър Шалапатова представи приоритетите на Министерството на труда и социалната политика, свързани с подготовката на анализ за измерване на въздействието на социалните плащания с цел да направи подкрепата за уязвимите групи по-ефективна, целенасочена и цялостна.
Снимка: МТСП
„Основни наши приоритети са продължаването на деинституционализацията на грижите за децата, възрастните и хората с увреждания. Целта ни е в партньорство с Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката да подобрим политиките за тях и да изградим мрежа от качествени социални, образователни и здравни услуги, които да им осигурят по-добри грижи и условия за живот“, каза министър Шалапатова. Тя подчерта, че ключов момент за успеха на реформата е промяната на обществените нагласи с цел приемане на хората с увреждания като пълноценни участници в обществото. По време на разговора бяха обсъдени и мерките за намаляване на детската бедност и повишаване на благосъстоянието на семействата.
В края на своя мандат в България посланик Йорам Елрон благодари на министър Шалапатова за отличното сътрудничество в областта на закрилата на правата на децата. Той покани Министерството на труда и социалната политика да се присъедини към създадената от Израел международна мрежа за обмяна на информация, опит и идеи в областта на труда, заетостта и социалната политика. В отговор заместник-министър Николай Найденов подчерта, че включването на България ще разшири възможностите на страната ни да задълбочи международното си сътрудничество и да получи информация за добри практики на държави, които са извън Европейския съюз.