Добрев уверен, че ПП ще го подкрепят за сондажите за газ в Черно море

Булфото
share

Току-що внесохме проект на решение, с което се възлага на министъра на енергетиката да проведе преговори по условията и реда, при които Българският енергиен холдинг (БЕХ) да придобие до 20 процента дял в консорциума-титуляр на Договора за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ „Блок I-21 „Хан Аспарух“, съобщи на брифинг в парламента Делян Добрев от ГЕРБ-СДС.

Проучването се провежда в 60-дневен срок от влизането в сила на решението, а министърът на енергетиката изготвя доклад за резултатите, който предоставя на Народното събрание, предвижда проектът. Първият вносител на това предложение е Бойко Борисов, след него сме се подписали аз и Десислава Атанасова. Но подписи под него са положили и колегите от ДПС и ИТН. Разговаряхме с колегите от "Промяната", но те се поколебаха дали да подпишат предложението в момента. Но аз съм убеден, че ще го подкрепят".

Смятаме, че българската държава трябва да е акционер, защото освен концесионните възнаграждения, които ще получим по закон, без да сме акционери, и които са 30 процента от оборота, резултатите за страната ни могат да се максимализират, каза Добрев. 

Като аргумент, поради който е добре БЕХ да стане партньор в „Блок 1-21 Хан Аспарух”, бившият енергиен министър посочи и факта, че в съседните Румъния и Турция вече са открити огромни количества газ, които са в непосредствена близост - в рамките на няколко километра, до границите на „Блок 1-21 Хан Аспарух”, пише БТА.

Делян Добрев: В Черно море могат да се добиват 13 млрд. куб. метра газ на година

Вносителите посочват, че след началото на войната в Украйна, енергийната сигурност на региона е застрашена, а акционерното участие в консорциума ще максимализира нетната настояща стойност на икономическата рента, получена от експлоатацията на въглеводородите в блока. Разработването на находището ще насърчи развитието на свързаните индустрии, а добивът на собствен газ на достъпни цени ще даде възможност за производството на топло- и електроенергия от газ, се казва още в мотивите.

Допълнителни аргументи и ползи за българското общество са, че участието в проекта ще позволи на БЕХ да упражнява контрол върху проучването, разработването и добива; допълнителните печалби от добива на добитите въглеводороди могат да бъдат реинвестирани в различни сектори, като например инфраструктура, здравеопазване, образование и програми за социално подпомагане, както и за финансиране на екологичния преход на страната.

 

Водещи новини

Още новини