Икономистът Кънев: Бюджетът ще се промени, няма как ГЕРБ да го приеме без забележки

БТВ
share

Бюджетът със сигурност ще се промени, защото няма как да бъде приет без забележки от ГЕРБ, но ще бъдат компенсирани. Аз очаквам преместване на разходи от едно в друго перо, но със сигурност и двете партии поддържат линията за постигане на 3% дефицит, така че това ще остане. Това заяви пред БНР икономистът Евгений Кънев. 

Предвид малкото време до края на годината бюджетът е доста амбициозен и напрегнат в приходната му част, смята той. И все пак за него сметката на държавата е добра:

"Ако човек реши да критикува бюджета, винаги има за какво да бъде критикуван. Ако реши да погледне по-голямата картина, а именно как България стои в икономически и политически план в близките години, особено в условията на много видове кризи, особено войната до нас, мисля, че е много добър, защото той преследва основната цел, която би ни дала стабилност, а именно влизане в еврозоната. В момента е много трудна сиуацията с постигането на 3% дефицит, но това е изключително важна цел за България, тъй като това не е някакъв фетиш. Влизането в еврозоната преследва изключително много други цели".

Румен Христов: Асен Василев трябваше да бъде по-смел и да предложи 6% растеж на БВП

Нашият имидж е изключително много разклатен от гледна точка на инвеститорите към България, подчерта икономистът в интервю за предаването "Преди всички". И добави:

"Към всички рискове, които съществуваха в миналото за инвестиции у нас, се добави и геополитическият риск, който не е съществувал от 1997 г. насам - дали България в дългосрочен план ще остане в ЕС и НАТО, предвид референдумите, които се готвят". 

Относно идеята, която лансира финансовият министър Асен Василев - да има съвместно съществуване на лева и еврото за определен период, Евгений Кънев коментира: "Не виждам полза от такива движения преди самото приемане в еврозоната. Вероятно има някаква политическа връзка с референдума на "Възраждане", изпреварващи действия и по скоро свикване с идеята на българите, че влизаме в еврозоната". 

Според него обаче това е рисковано движение:

"Когато въвеждаш еврото, преди да е официална валута, като възможност за разплащане, това на практика няма как да стане по официалния курс, защото самите търговци трябва да понесат доста разходи, за да обслужват и разплащания в евро, което означава, че най-вероятно няма да бъдат по официалния курс директните котировки между евро и лева, няма да бъдат цените едно към едно. От тази гледна точка може да има негативен ефект и хората да сметнат, че в евро става по-скъпо". 

За да има успех целия процес, трябва сериозна предварителна кампания, която липсваше досега, изказа мнението си икономистът.

Водещи новини

Още новини