С напрежение започна заседанието на здравната комисия в НС, където трябва да се изслуша от депутатите здравният министър Христо Хинков.
В началото на заседанието бе предложено да се изберат правила за избор на нов управител на НЗОК, тъй като мандата на настоящия изтича на 13-ти юли, предаде репортер на Novini.bg.
Ние от Продължаваме промяната-Демократична България (ПП-ДБ) не можем да подкрепим тази точка от дневния ред. Осъзнаваме, че се налага избор на управител на НЗОК, но не и без обсъждане. Трябва да се знае кой прави предложението, защото носим отговорност пред българските граждани, каза Васил Пандов от ПП-ДБ.
Правилата, които се предлагат са такива, каквито винаги са се предлагали при избор на управител на НЗОК. Нищо ново не е включено в тези правила, добави д-р Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС.
На въпроса кой избира управителя на НЗОК, кандидатите се предлагат в 5-дневен срок. На 13-ти юли изтича мандата на този УС на НЗОК и след тази дата няма да има кой да подписва нормативните актове. Ние не можем да проведем един нормален диалог, не можем да постъпим безотговорно. Трябва да се водим от рационалните решения, както бе първоначалната заявка, посочи бившият здравен министър от ГЕРБ.
Мораториум върху откриване на болници до утвърждаване на нова Национална здравна карата е един от приоритетите на министъра на здравеопазването Христо Хинков. Той представи приоритетите на Министерството на здравеопазването пред членовете на ресорната парламентарна комисия.
Освен нова здравна карта, са нужни законови и подзаконови промени, които сега не дават възможност на НЗОК да отказва договори с болници. В личните ми приоритети е темата за доплащането от страна на пациентите, тъй като то е нараснало значително, посочи Хинков.
Съществуващата Национална здравна карта не отговаря на целите, за които е създадена, както и на Закона за лечебните заведения, и не дава яснота колко договора може да се сключат в даден регион, тъй като картата е основана на брой легла, обясни Хинков.
Здравната каса има един финансов ресурс, който не е достатъчен, припомни министърът. Този ресурс все повече се разпределя сред повече изпълнители на медицински услуги, особено болници, а това роене на болниците води до намаляване на качеството на медицинската услуга и до доплащане от страна на пациентите, тъй като себестойността на клиничните пътеки остава една и съща, посочи още той. По думите му колкото повече се разпределя ресурсът, толкова повече хората ще доплащат от джоба си.
Сред приоритетите ще бъдат предприемане на мерки за повишаване на заплатите на медицинските специалисти, намаляване на административната тежест, ефективно използване на базата данни и създаване на възможност информационната система на НЗОК и Националната здравноинформационна система „да си говорят“, контрол на медицинските дейности. Изготвяне на задание за изграждане на националната детска болница е на първо място сред приоритетите, заедно с проекта за спешна помощ, осигуряването на хеликоптерите, както и стратегията по психично здраве, каза още Хинков. Той припомни и заложените цели в Плана за възстановяване и устойчивост – за изграждане на центрове за психично здраве във всеки областен град, изграждане на т.нар. строук центрове - за бърза и комплексна реакция в лечението на инсулти и др.
За решаване на проблема с недостига на кадри министър Хинков посочи, че трябва да се повиши привлекателността на професията, включително и тази на медицинските сестри, както и да има по-балансирано разпределение на медици в страната. Вероятно ще се увеличи държавната поръчка за лекари и медицински сестри в медицинските университети.
Акцент ще бъде поставен върху профилактиката, в областта на психичното здраве, контролът върху дейностите, стратегията за кадрите, функционирането на спешната помощ, за която е необходима дългосрочна инвестиционна политика, посочи още министър Хинков.