Министър Калин Стоянов: Само три общини, засегнати от наводненията, са поискали финансова помощ до момента

Булфото
share

Депутатите изслушват министъра на вътрешните работи Калин Стоянов по повод действията на председателстваната от него Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет за справяне с последиците от наводненията в различни области в Северозападна България през последните две седмици.

Изслушването на министър Стоянов е по искане на депутати от „Възраждане“.

До 300 л/кв. м дъжд е потопил Северозапада

"С решение на 49-то НС от 9 юни 2023 г. за избиране на МС, правомощията на служебното правителство бяха прекратени. С това бяха прекратени и правомощията на Комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет за справяне с последиците от наводненията", обясни министър Стоянов.

"Единствено общините Берковица, Георги Дамяново и Мездра са поискали финансова помощ до момента. Исканията са за аварийни ремонти на улични настилки, възстановяване на водопроводи, пътни участъци, подпорни стени и други. Исканията за финансирания може да постъпват в тримесечен срок. Най-ефективният начин за ограничаване на последствията от потенциални природни бедствия е обезпечаването на повече финансови ресурси за превантивни мерки", информира още той.

Десислава Атанасова от ГЕРБ отправи въпрос към вътрешния министър: „Държавата трябва да реагира адекватно, затова е създадена тази Междуведомствена комисия. Това не е изключение през последната една година. Бяхме свидетели на наводнения в Южна Българи. Ще се радвам да ни уведомите дали са изплатени всички щети на засегнатите домакинства. Говореше се по време на служебното правителство, че се създават критерии за това всички населени места от Пловдив област да бъдат подпомогнати и възстановени. Към този момент липсва публична информация докъде е стигнало това възстановяване. Какви средства ще бъдат предвидени по бюджета на Междуведомствената комисия до края на тази година и на какъв етап е реализацията по всички проекти по възстановяване след бедствията?"

„В момента сме в процедура по сформиране на въпросната Междуведомствена комисия. В нея членове са съответно министри или зам.-министри от съответните министерства. Изпратили сме писма, чакаме отговор кой от съответното министерство ще бъде ангажиран да се включи в нея. Това обаче не възпрепятства процеса. Засегнатите общини вече подготвят документите, с които да кандидатстват за подпомагане. Направих среща още понеделник с кметовете на Монтана, Врачеш, Етрополе и Берковица, които изложиха конкретни проблеми. Общинските администрации трябва максимално бързо да подготвят документите, коти се изискват. Предложихме МВР да помогне с изготвянето им“, отвърна той.

Министърът допълни: „Ежегодно последите години са отпускани максимум 80 млн. лв. Имаме сега остатък от 17 млн. лв. Имаме уверението на министър Асен Василев, че с новия бюджет ще има отпуснати допълнително още 50 млн. лв., тоест общо става 130 млн. лв. Заявихме желание в бюджета, който предстои да бъде изготвен, сумата да бъде значително по-висока, защото имаме заявени искания за финансова помощ за около 520 млн. лв.“

Ванина Вецина от ПП-ДБ попита дали навременно е реагирала община Берковица, както и останалите общини, както и какви са били синхронът и координацията. Министър Калин Стоянов даде положителна оценка на предприетите действия.

Иван Ченчев от БСП изрази възмущение: „Никаква координация нямаше първите три дни. Хората сами трябваше да си чистят помещенията. Като народен представител смятам, че всички трябва да сме там, за да видим сами щетите.“

Марин Василев от ГЕРБ обвини БСП , че използва трагедията на хората за популизъм. Георги Свиленски от БСП му отвърна: „Рано ви е да давате оценки на БСП. Вие сте само на 13, имате още 117. Когато става наводнение и си с бялата ризка, нямаш време да отидеш да обуеш дънките и да идеш при хората. Те чакат да идеш, когато имат нужда.“

Вецина заяви, че не е видяла никой от „популистите“ на мястото и призова да се помогне на хората.

„Разпоредил съм проверки на областните дирекции на МВР, които да стигнат до това кой и защо е допуснал това бедствие. Според мен причините са няколко – непочистените речни корита, сформираните на множество места нерегламентирани сметища, както и изсичането на горския фонд. Тогава, когато завършат проверките и са събрани достатъчно доказателства за извършено престъпление, ще докладваме материалите в съответната прокуратура и ако преценят, ще образуват досъдебно производство, а чак след това можем да говорим за съд“, обяви още вътрешният министър.

Настимир Ананиев от ПП-ДБ заяви от трибуната: „Чухме, че по време на наводненията и бедствията институциите са реагирали адекватно и са предприели бързи действия за справяне с кризата и за подпомагане на хората от бедстващите райони. Всички знаем също така ,че МС отпусна помощи за всички, които са пострадали – 1512 лв. на човек и 2500 лв. за уреди. Това показва, че има работеща държава, която реагира при бедствия. Въпросът е обаче по какъв начин да се предприемат съответните действия от институциите, за да се предотвратят такива случаи.“

Той подчерта, че застрахователите не обезщетяват пострадалите за щетите по оградите и мазетата им.

„Претенцията трябва да бъде на първо място. Притеснителна е практиката на служебното правителство, което е харчело много пари не само в тази комисия, но във всички министерства. 63 млн. лв. за три месеца е страшно голяма сума. Призовавам в ролята ви и като министър, и като представител на Министерски съвет да проверите всеки проект, получил пари“, допълни той.

„Днес обсъждаме последиците от случилото се и да се опитваме да ги решим. И така 20 години. Искам да поставя акцент върху друго – не как ще реагираме след това, ясно е, че трябва да се вземат мерки от институциите. Господин министър, ще ви дам няколко решения. Въпросът е комплексен и стратегически-държавнически. Преживяла съм Мизия от първия до последния ден – от идващата вълна до ден-днешен. Била съм министър на икономиката и индустрията, има ресор, който имаше отношение по въпроса“, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.

„Има пет въпроса, които трябва да се решат: язовири, гори, корита, пари и контрол. По язовирите – продължете това, което започвахме в редовното правителство, а именно – да се изясни собствеността на язовирите, защото е изключително разкъсана. Не давайте язовирите на концесии. Следващо – възстановяване на напоителни системи и да се вържат към системата на язовирите, за да се гарантира, че трябва са има изливания на води. Гори – трябва да се спре незаконната сеч. Корита – проверете, МИИ закупихме шест машини роботи, които почистват коритата, а сега сигурно седят заключени. Дайте ги където може, да чистят където е належащо. Пари – знаете ли колко струва възстановяването на напоителни системи? 100 млн. лв. 63 млн. сме дали за поражения за една година, а 100 мл. струва цялата система да я възстановим“, продължи тя.

„Контрол – прекрасни закони да направим, прекрасни хора да назначим. И тук става за кражба и корупция. Няма наказан нито един кмет при такива бедствия. Как така се случват тези неща и няма отговорен? Поне един да влезе в затвора. Работата ни е да предотвратим последствията, а не да ходим после да се снимаме с тях“, каза още Нинова.

Последва изказване от Тошко Йорданов от ИТН, който се обърна към министъра: „Разбирам, че сте нов министър и имате наготово написани отговори, но поне да ви дадат две-три версии, да не изглеждате нелепо.“

Жесток скандал в НС между Тошко Йорданов и Настимир Ананиев, валяха обиди

Йорданов се заяде с думите на Настимир Ананиев и последва скандал в залата, а председателят на НС даде 15 минути почивка.

Водещи новини

Още новини