Изкуственият интелект се развива експоненциално и е почти всички сфери на живота. Давам пример с Chat GPT, децата го ползват масово за написването на домашните им. Става дума за системи, които са навлезли дълбоко в ежедневието ни - използват се в медицината, в транспорта, на туризма, буквално навсякъде. Безспорно те носят много ползи със себе си, но създават и редица предизвикателства. Идеята на това европейско законодателство е да създадем устойчив модел, който от една страна, да защитава основните човешки права и върховенството на закона, като същевременно създава предпоставки за развитие на иновациите. Това заяви евродепутатът Петър Витанов пред екипа на novini.bg по повод изкуствения интелект.
По думите му трябва устойчива регулацията, която хем да е прозрачна, хем да е постоянна, хем да носи само ползи и да бъде контролирана от човека. "Всяка една революция води до трансформация на работните места. По-големият проблем е морланият и етичният аспект, трябва да се оформи това законодателство, което да забрани практики и технологии, които са дискриминационни, трябва да се създаде категоризация на риска при системите с изкуствен интелект или с други думи има риск, който е необоснован и не ни разрешава да използваме определени системи, които вредят на човешкото здраве или живот, има и системи с висок риск, който са свързани с миграция, с работа и т.н. Има системи с висок и такива с малък риск", каза още той.
"При тези с висок риск трябва да има допълнителни регистрации и изисквания за тези, които внедряват системата на пазара или я разработват. Системи, които не носят риск за обществото, те биват насърчавани финансово и икономически от страна на държавите и чрез предоставяне на данни и за това казвам, че те са насърчават и могат да се създадат условия в лаборатории за изпитването им. В крайна сметка ролята на закона е да регулира нещо, с което се сблъскваме ежедневно", каза той и даде няколко примера. "Практики, които съществуват и в най-развитите страни като лицевото разпознаване, биометричното разпознаване, категоризацията, системи, които уж превентират бъдещи престъпления - са дискреминационни. Когато един човек знае, че е заснеман от камера - то той променя своето поведение. Замислете се, ако искате да отидете на антиправителствен протест, а сте държавен служител- ще се замислите дали да го направите, като знаете, че след 5 минути ще ви идентифицират и можете да загубите работата си. Тези системи като лицево разпознаване ги забраняваме. Имаше един филм с Том Круз - "Специален доклад" и в него той арестуваше хора, още преди да са извършили престъпление, то американците във Вашингтон са решили, че такава система трябва да съществува и според нея, ако сте цветнокож, ако сте отгледан от един родител и ако сте израснал в беден квартал, то шансът да извършите престъпление е 50% по-висок и съответно полицейските власти се насочват към хора отговарящи на тези профили. Следствие на това тези хора имат огромен проблем да си намерят работа, защото когато един работодател ви отвори картона и види, че сте проверяван стотици пъти - ще се замисли дали да ви наеме", каза Витанов.
Той даде и друг пример като миграционните системи - умни системи, които следят дали се потите като ви задават въпроси, дали разширявате зеници и на базата на това не ви допускат в дадена страна - също са дискриминационни.
Вижте повече в интервюто!
По материала работиха Галя Георгиева и Калина Атанасова