Задаваха въпроси във връзка с нашите идеи за съдебна реформа през конституцията, през новоприетия закон, който предвиди промени в наказателно-процесуалния кодекс и в закона за съдебната власт. Интересуваха се какво точно предвиждаме в конституцията. Обяснихме, че засега има идея за създаване на два нови съвета – един за съдиите и друг за прокурорите и следователите. Този за съдиите се предвижда мнозинство на членовете, избрани от съдии, за да се пресече политическото влияние. Това обясни Емил Дечев, зам.-министър на правосъдието, по повод закритото заседание на Мониторинговата група за демокрация, върховенство на закона и основни права на Европейския парламент в Страсбург.
„Запознах ги с нашето отношение към трескавата активност от страна на главния прокурор Иван Гешев в последните седмици. Обясних, че тази активност е необходима принципно, но точно в настоящия контекст буди съмнения за пристрастност. В много от случаите знаем фактите от години и той беше сляп и глух за тях, и когато се видя, че е сигурно, че ще бъде приет закона, предвиждащ механизъм за ефективното разследване на главния прокурор от независим от него орган – съдия, избран временно да изпълнява ролята на прокурор, изведнъж главният прокурор и прокуратурата прогледнаха и чуха най-после фактите, които знаехме от години“, посочи той.
Според него това създава впечатление за липса на безпристрастност: „Тази суперактивност в последните седмици не се дължи на желание да се извърши работата по закона, а по-скоро цели друго.“
„Ако президентът издаде указ, одобряващ решението за предсрочното освобождаване на главния прокурор, няма развитие, защото всичко приключва. За позицията ще се назначи временно изпълняващ главен прокурор от някои от заместниците“, смята той.
По повод идеята за конституционна реформа, с която да се премахне длъжността главен прокурор, той обясни, че не му е било зададен такъв въпрос. „Личното ми мнение е, че това е като да натиснеш копчето за атомната бомба. Възможно е, не съм сигурен обаче, че е най-удачният механизъм. Казах в интервю пред друга медия, че е имало държави, които са решавали проблемите с кралете си, като са ги обезглавявали, а други държави са правели реформи в законодателство така, че кралят да царува, но да не управлява истински. Всичко е въпрос на checks and balances. Така да се направят процедурите, такива възможности да има за противостоене от другите институции, че този орган да не бъде абсолютно безотговорен. Аз съм за такъв вариант, а не да се премахне институцията главен прокурор.“
Той посочи възможен риск от премахването на тази институция – ако в град у нас се избере окръжен прокурор, но с правомощията на главния прокурор, на централно ниво от София няма да се въздейства върху случващото се.
По повод идеите за имплементация на български закон по „Магнитски“, той заяви, че не му е е известно такова нещо: „Имаме министър на три дни, от които половината време изкара във ВСС. Проявете разбиране, трябва му време и на него, за да навлезе в работата.“