Извървяхме много път, за да имаме правителство сега. Стигнахме до управление, което да има ясни цели и се стреми да възстанови парламентарната демокрация. Имахме правителство, което беше сложено в ъгъла. Трудно българското общество можеше да издържи шести избори. Това заяви зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов в предаването „Панорама“ по БНТ.
„Още преди изборите казахме, че най-стабилната формула би била, тази която успяхме да реализираме. Да, част от нашите симпатизанти още трудно могат да преглътнат тази формула, но те са разумни и ще разберат“, добави той.
„Очакваме разумно, консервативно фискално поведение и ще следим за всяка цифра. Ясно е, че в една подобна коалиция няма как да минем към безкрайно харесване. В демокрацията не е важно кой не харесваш, а какво можеш да предложиш. Политика не се прави на база емоции“, изтъкна Даниел Митов.
Във връзка със случая „Барселонагейт“, Митов заяви: „Този казус се върти в продължение на години. Въпросът е, че той е кух и то по всички ъгли. Борисов винаги е казвал, че няма къща в Барселона. Испанските власти проведоха 2 годишно проучване. Те хванаха в корупция собствения си крал, мислите ли, че не могат да хванат един премиер?“, посочи той.
„Ако идеите са разумни, има шанс за конституционно мнозинство. Да няма главен прокурор е въпрос на много задълбочен дебат. Единият дебат трябва да се води върху цялостната съдебна реформа. Това трябва да се прави много внимателно – правосъдието да е свободно, а политиците да взимат спокойно решения. В продължение на 2 г. наблюдавахме една революция, оказа се, че корупция има и тя е обществен феномен, с който за да се справим са нужни много повече усилия“, заяви Даниел Митов по повод на предложенията за конституционни промени.
„В момента се прави опит от „Възраждане“ за овладяване на страстите на гражданите, като им се обяснява, че са жертва на някакъв заговор. По подобен начин са функционирали болшевишките правителства. На всичко отгоре ги караш да се озлобяват към някаква невидима опасност. Всичко си зависи от нас – ако имаме проблеми, те си зависят от нас и как ние ще си ги оправим“, обясни той.