И аз, и моите колеги сме готови във всеки един момент да отстъпим на редовно правителство. Президентът не връчи мандата с неохота заради това, че не иска да има редовно правителство, а заради нещата, които се чуха дни преди това. Това каза в предаването "Панорама" по БНТ служебният министър на правосъдието Крум Зарков.
Той определи проектокабинета "Денков – Габриел" с думите: "Трудна коалиция, която се очакваше. Има два начина да се легитимира – единият е с обща цел, другият е да очертаеш имагинерен враг – нещо, което сме виждали. Ако се тръгне по втория път, според мен това няма да доведе до нищо добро. Ако се тръгне по първия, може да има успех".
Президентът едва ли не е руски агент, саботирал правителство – това са неща, които не са верни. Служебното правителство направи за евроатлантическата ориентация на страната толкова, колкото малко правителства са направили, заяви Зарков.
Във връзка с приемането на механизъм за контрол на главния прокурор правосъдният министър посочи: "Аз съм много удовлетворен от факта, че България най-сетне намери сили, за да може да свали това бреме, да отпуши този въпрос и да се придвижи към следващите. Защото има много въпроси".
Днес видяхме и другият начин, коментира Крум Зарков по повод днешното решение на парламента Националната следствена служба да бъде извадена от прокуратурата и да стане независим орган. Така закон не се прави. Това, че законопроектът на "Възраждане" беше отхвърлен на първо четене, а днес беше приет, ме кара да мисля, че има конюнктурни цели, а именно свързани с битката по върховете на прокуратурата. Така, както беше направен законът, едва ли ще изпълни целите на своите вносители. Очевидно е, че имаме сблъсък между главния прокурор и неговия заместник – шефа на Следствието. Очевидно е, че това е направено в полза на шефа на Следствието, отбеляза той.
Пред реформите има два пътя – да останат само "на хартия", случвало се е. Другият път е да се действа така, както беше приет механизмът за контрол над главния прокурор. Има един въпрос, който може да бъде уреден на конституционно ниво – за състав, избор и квоти на Висшия съдебен съвет. Но Конституцията не бива да бъде използвана за алиби на несвършване на други работи, за параван. Конституционните промени трябва да имат ясни цели, заяви Зарков.
В коментар за скандалите по върховете на прокуратурата той каза: "Това, което виждам, е това, което знаем от много дълго време. За да се излезе от тази ситуация, трябва да се следват процедурите на правото такова, каквото съществува. Най-страшното нещо, което може да се случи сега, е нищо да не се случи – да чуем още няколко записа, да разберем за още няколко престрелки, един да се окопае в Следствието, да има големи дискусии в парламента и в крайна сметка след това да си продължим постарому".
В отговор на въпрос той каза, че е напълно възможно главният прокурор Иван Гешев да бъде отстранен от поста.
Този състав на ВСС тряба да стъпи на краката си, да вземе решение и да го обясни. И това трябва да стане както по процедури. Този път няма място за скатаване. Всеки трябва да поеме отговорността си. По-добре мъчителен край, отколкото мъка без край. Време е да сложим край на тези процедури и да напълним със съдържание това, което се нарича правова държава. Трябва да занем, че да има дори един над закона, значи законът не е над никого, каза още служебният министър на правосъдието.