Хората не обичат да свързват бизнес с култура, но те са свързани - това каза министърът на културата Найден Тодоров в студиото на "Денят започва с Георги Любенов".
По думите му, има две области, които са най-зле – сценичните изкуства и паметниците на културата. При сценичните изкуства това се вижда повече, защото хората не могат да живеят добре. Пари няма, а когато има, те са грешно разпределени, уточни Тодоров.
Преди 20 години Националният институт за паметниците на културата е разполагал с четирицифрено число хора, а днес работещите са 57. 40 хиляди паметника, 57 души, каза той.
Хората, които се занимават със сценични изкуства, трябва да живеят в една прилична среда, в България заплащането е сравнително близко до минималната работна заплата, каза още министърът и добави:
"Делегираният бюджет е нещо, което създаде интересни нови решения. Културните институти станаха много по-мислещи как да съберат повече публика. Това доведе дотам много от ръководителите да се ориентират към по-комерсиалния жанр."
Трябва да се създаде вкус в обществото. Европейският модел на финансиране е следният – държавата създава база, а оттам нататък, колкото по-интересни неща се правят, толкова повече пари влизат в културния институт, толкова повече публика има. Това също е делегиран бюджет, но ориентиран по друг начин, допълни министър Найден Тодоров.