Правилна позиция. Но недостачна. Повдига повече въпроси, отколкото да дава отговори. Така коментира Надежда Йорданова от ПП-ДБ изказването на кандидата за премиер на ГЕРБ-СДС Мария Габриел за това, че първото действие на министърът на правосъдието в нейния кабинет ще бъде да поиска предсрочното освобождаване на Иван Гешев от длъжността му главен прокурор, поради уронване на престижа на съдебната власт.
"Преди повече от 14 месеца поисках ВСС да освободи предсрочно Гешев, поради уронване на престижа на съдебната власт и съществено неизпълнение на служебните му задължания. Представих 9 различни основания. Поддържах и искането на проф. Стоилов за още 4 основания. Успоредно с това работех по конкретни законодателни решения, които да създадат механизъм за търсене на отговорност на главния прокурор и подобряване на досъдебното производство.
Никой от предложените от ГЕРБ, ДПС и БСП членове на ВСС не подкрепиха това искане", пояснява тя.
"Месеци наред и ГЕРБ и ДПС обясняваха, че тези действия били "стани, за да седна" и грешка било да се фокусираме върху личността на главния прокурор.
За пореден път ще заявя, че и институционалната рамка е важна и персоналните качества на лицето, което заема съответната публична длъжност са важни", категорична е Йорданова.
Според нея българската Прокуратура в този си вид е по съветски модел, не е ефективна, не е прозрачна, не е демократично отчетна: "За сметка на това е многбройна и много скъпа. Конституционният съд обобщи " ...конституционният законодател съсредоточава и персонализира в лицето на главния прокурор крайната отговорност за законосъобразното упражняване от прокурорите на правомощията по чл. 127, т. 1-6 от Конституцията" (Решение № 11 от 2020г.)."
"Известно е, че властта корумпира. Безконтролната власт корумпира повече и по-бързо.
Нужна е истинска, дълбока реформа на Прокуратурата, която да гарантира, че всяко престъпление ще се разследва обективно, всестранно и пълно, без замитания под килима или трупане на пампки в чекмеджета, за да се извадят в удобен момент.
Големият, важният за бъдещето въпрос е този за измененията в Конституцията ни за реформа в прокуратирата и за гарантиране на независимост на съда. Само 6 месеца са нужни на Парламента, за да справи с това.
В противен случай, смяната на Гешев ще е просто замяна на една офектяла, дефектирала фасада с друга, по-добре боядисана, но все тъй направена от велпапе, фасада. А безобразията от завладяната държава ще са все тъй ненаказани.
Къде стои ГЕРБ в този дебат? Как ще гласува ГЕРБ при този дебат?", попита Йорданова.