Румен Радев на Делфийския икономически форум: България и Гърция могат да отключат потенциала на своите икономики, само с обединени усилия

Президентство
share

България и Гърция могат да отключат потенциала на своите икономики само с обединени усилия. Най-важното е, че започнахме заедно да мислим и планираме бъдещето на нашия регион. Това заяви днес президентът Румен Радев в рамките на участието си в Делфийския икономически форум. Ежегодното събитие събира държавни и правителствени ръководители, представители на неправителствени организации и на бизнеса, които разменят позиции и обсъждат перспективите за икономическото развитие и насърчаване на конкурентоспособността, съобщават от пресслужбата на президента.

Румен Радев подчерта, че България и Гърция споделят стратегическо партньорство, което има важно значение за сигурността, стабилността и перспективите за развитие на региона. Двустранните споразумения в енергетиката, транспорта и икономиката надхвърлят измеренията на сътрудничеството между двете държави и създават нова визия за свързаността помежду ни и в региона на Централна и Източна Европа. Идеята да отстояваме заедно своите интереси превърна България в уважаван и търсен партньор, заяви Румен Радев.

Президентът открои действията на България и Гърция за развитие на коридорите за пренос на електроенергия, транспортните връзки между Егейско и Черно море, елемент от които е предстоящото подписване на меморандум за развитието на транспортната връзка между пристанище Варна и пристанище Кавала, които ще повишат сигурността на доставките за региона.

Румен Радев: България се доказа като уважаван партньор и център на енергийната политика на Балканите и в Източна Европа

Държавният глава отново напомни, че устойчивото развитие на Югоизточна Европа зависи от сигурността и надеждността на доставките на енергийни ресурси. Важно значение в тази насока ще имат изграждането на петролопровода от Александруполис до Бургас, както и реализирането на проекта за петролопровод с финансовата подкрепа на НАТО, който да свърже Гърция, България и Румъния. Регионалната енергийна, транспортна и дигитална свързаност е от ключово значение за насърчаване на икономическия обмен и качественото подобряване на инвестиционния климат, заяви още Румен Радев. Във връзка с това президентът открои действията на служебното правителство, което въпреки кризата, е успяло да създаде условия за париране на инфлацията, увеличаване на индустриалното производство и на износа.

Войната на Русия срещу Украйна и прекъснатите вериги на доставки открояват още по-силно значението на сътрудничеството, солидарността и устойчивостта както в ЕС, така и в нашия регион, подчерта държавният глава. Румен Радев посочи, че войната вече се е превърнала и в световен икономически сблъсък и всеки ден от нея застрашава мира и сигурността в света, и изрази надежда най-скоро да бъде намерена възможност за прекратяване на военните действия и намирането на дипломатическо решение. Войната руши също така международната архитектура на сигурността и поставя въпроса за нейното изграждане след края на военните действия. Кои ще спечелят и загубят от войната се превръща в съществен въпрос и в разговора за преодоляване на огромните последици за икономиките и социалните системи на редица страни. 

Водещи новини

Още новини