Това, което се случва в момента е не само трагедия, а и оценка на това, което се е правило. Днес има две новини – миграцията и еврозоната. Виждаме как се справят с границата. Преди две години се неглижираше от медиите, че България беше сочена за пример за справяне с нелегалната миграция. Протестът започна преди две години от другата страна на Министерски съвет, когато България бе приета в Европейския банков съюз. Аз знам, че под мое ръководство ние изпълнихме всички технически критерии, и получихме политическо решение, отвори ни се вратата на еврозоната. Ние вървяхме заедно с Хърватия, отделиха ни от Румъния. Две години Асен Василев помпаше инфлацията. Сега загубихме всякакви шансове. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в предаването „Лице в лице“ по БТВ.
„Две години, когато ГЕРБ беше изчегъртана, с мнозинството си имаха всички възможности да приемат четирите технически закона, но не приеха нито един от тях. Аз съм вярващ човек и Господ днес ми дава възможност да опровергавам всички лъжи. Няма да им търпя повече лъжите им. Работеше се целенасочено, за да не влезем в еврозоната“, обяви той.
"Защо не го попитахте за закона за пране на пари? Как ви написаха да ме питате, а Асен Василев не го питахте вчера? Няма да замълча, когато се говорят неистини", отсече той.
"Никога не са ми писали въпросите, чужд въпрос в цялата си кариера не съм задала", защити се водещата, а лидерът на ГЕРБ я репликира.
"Говорихме ли миналата година за левчето? Какви мерки се взеха?", припомни той за предупреждението на ГЕРБ за надутите цени на горивата. Контра въпрос - за две години промениха ли закона за хазарта? Защо не е променен? Последната промяна беше през 2013 г.", обърна внимание Борисов.
„Ние научихме урока си. Много сигнали са отишли вече. Когато си дал възможност над 3-4 млрд. лева от джоба на българите да отидат в „Лукойл“, това е правено или от глупост или неразбиране. От деня, в който Промяната си отиде бензинът и дизелът паднаха“, изтъкна Борисов.
„Много ясно оцених ситуацията. Колегите от Европа и САЩ ме натискат за закона за главния прокурор. Христо Иванов, Кирил Петков и Асен Василев не влязоха в зала за съдебната реформа. Кирил, Асен и Христо Иванов ни надиграха. Въпреки това щяхме да подкрепим закона за съдебната реформа. Ние ще го подкрепим, а после Конституционния съд да се произнася. Аз предлагам, тъй като така и така вече никой не гледа програми, ще подкрепим закона за съдебната реформа, въпреки че не е добър. Да, имаме проблем с корупцията. Още от турското робство имаме. Ние дойдохме да управляваме, когато също стоеше този въпрос. Предлагам партиите, които искат да поработят върху Закона за съдебната власт да го направят сега и в първия ден на парламента да го приемем“, обяви Бойко Борисов.
„Не може главният прокурор да бъде недосегаем, не може да не бъде разследван. Трябва да подготвим такъв закон, който да приемем. Защото ако сменим Гешев с Рашков, под такова нещо няма да се подпиша. В момента прокуратурата пази Кирил и Асен. Кой разследва беззаконието на Рашков над нас? Всичко обърнаха вкъщи и не откриха нищо“, гневи се Борисов.
Той призна, че е бил три пъти в Американското посолство. "Бях в сряда, петък и понеделник, включително два пъти разговарях с О'Брайън. Знаех за "Магнитски" преди това, питах го и за Влади Горанов", разкри Борисов. И призна, че три пъти е говорил с американците, два пъти с англичаните и веднъж с германската посланичка. "Те искат да докараме закона за главния прокурор докрай и ние ще го довършим".
Въпрос дали ще бъде депутат вбеси лидера на ГЕРБ: „Тези хора са обсебени от мен. Аз за да не ги дразня, се оттеглих в централата, защото по пътя, по който вървим, отново няма да има правителство. Да, ще почешем някое его, но ще получим още от същото. Те не искат да има правителство“.
"Още на бюджета ще се скарат", прогнозира той. "От ДБ дойдоха при нас и казаха: „Моля ви, не приемайте бюджета“. Те си говорят в парламента всеки ден. Този път ще стана депутат, за да не могат да ни надиграят този път“, зарече се Борисов.
Борисов заяви, че е срещу импийчмънт на Румен Радев, „защото не можем да съборим и тази институция“. Той допълни, че ако се излъчи правителство, президентът ще си влезе във функцията.