Радев коментира идеята на Фон дер Лайен ЕК да ни даде техническо оборудване за границата с Турция

Фейсбук
share

Ние сме срещу тенденцията България и страните на първа линия да се превърнат в буферни зони като лагери за нелегална миграция. Това каза президентът Румен Радев след срещата си с унгарския държавен глава Каталин Новак, която е на държавно посещение у нас. 

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1769

Радев заяви това в отговор на журналистически въпрос дали страната ни получава подкрепа от Европейската комисия за укрепване на сухопътната ни граница с Турция.

Той обясни, че България получава подкрепа по линия на ФРОНТЕКС по линия на присъствието, и по линия на техническо оборудване за наблюдение и опазване на границата. 

Вече изпратихме в Европейската комисия вижданията на България и необходимите финансови разчети, така че да се подобри значително охраната на българската граница. Предлагаме да се изгради солидна ограда, която ще намали до минимум възможността за нелегално влизане на територията на ЕС, заяви Радев и добави, че към момента този подход не се приема от ЕК. 

Фон дер Лайен: ЕС може да осигури за българо-турската граница инфраструктура и оборудване за наблюдение

Според него е добре, че има готовност за помощ в различни технически средства за наблюдение и опазване на границата, но те не трябва да вървят заедно с промяна в подхода и европейската политика по отношение на нелегалната миграция.

Защото когато имаме още по-добри технически средства за наблюдение и охрана, които ще регистрират проникване вътре на територията на ЕС, остава въпросът, след като тези хора проникнат и вече в много по-голяма степен това нелегално преминаване ще се констатира на границата, какво правим с тези хора, посочи Радев.

„Справянето с нелегалната миграция е важна част от взаимното сътрудничество между Унгария и България и за гарантиране на сигурността на Европейския съюз, но справянето изисква контрол и охрана на външните граници. Изисква нова политика, изисква разбиране, че охраната на външните граници на ЕС е задължение и еднаква отговорност на всички страни-членки, отбеляза още държавният глава.

Президентът Радев разкри, че основна тема на разговора му с унгарския държавен глава са били миграцията и Шенгенското пространство. Той благодари за подкрепата на Унгария заедно двете страни да търсят начини за повече солидарност, справедливост в тази политика и по-силна охрана на границите. Радев благодари и за последователната активна политика на Унгария за членството на България и Румъния в Шенген.

Това е важен приоритет за нашата страна. Ние работим интензивно на всички нива на дипломацията, покрили сме всички критерии и то отдавна и вярвам, че с подкрепата на Унгария и всички наши партньори в ЕС и европейските институции, ние ще можем да се присъединим към Шенгенското пространство още тази година, изрази увереност Радев, цитиран от БТА.

По думите му задържането на България и Румъния извън Шенген означава икономически загуби по време на криза, не само за нашите две страни, но и за целия ЕС. 

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1769

Водещи новини

Още новини