Опит за изнасилване на Народното събрание. Така шефът на правната комисия Радомир Чолаков определи призивите на правосъдния министър Крум Зарков парламентът да направи невъзможното, за да приеме механизма за разследване на главния прокурор.
"Това са манипулативни твърдения. Чувал съм хиляди пъти да казва как Народното събрание не може да бъде гумен печат на правителството. Не разбирам защо той очаква това Народно събрание да бъде негов гумен печат в служебното правителство", посочи Чолаков.
После той разясни процедурата, според която по всеки законопроект след приемането на първо четене има 14 дни за предложения, след това обсъждане във водещата комисия и след това в пленарната зала, пише "24 часа".
„Това са процедурите и Зарков ги знае много добре. Всякакви други ажиотажи представляват груб натиск и опит за изнасилване на Народното събрание, на правилника и на конституцията“, каза още Чолаков.
Правната комисия в парламента е обединила предложенията за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) и Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които са внесени от различни политически партии, бяха гласувани на първо четене в пленарна зала и най-общо предвиждат създаване на механизъм за разследване на главния прокурор и неговите заместници.
Преди да бъдат окончателно приети поправките, те трябва да минат на второ четене в комисията по правните въпроси в парламента, а след това и в пленарната зала. До края на това Народно събрание обаче едва ли ще има време за окончателното им гласуване, тъй като му остават още три дни.
Двете точки - обсъждане на промените в ЗСВ и НПК, бяха в дневния ред на днешното заседание на комисията, а председателят на комисията Радомир Чолаков (ГЕРБ) обясни, че по тях има общ доклад, който ще бъде представен на депутатите в пленарна зала на днешното извънредно заседание.
След като мине срокът между първо и второ четене и изтече срокът, ще бъде изготвен нов доклад за второ четене в комисия, евентуално тогава ще бъде насрочено ново заседание на комисията, а след това и на парламента. Чолаков изрази увереност, че в следващото Народно събрание, тези законопроекти ще бъдат приети в много по-добър вид, съобразен с Конституцията, допълва "Дневник".
Петър Петров от "Възраждане" посочи, че всички останали три законопроекта за промени в НПК са изчаквали и не са били разгледани по-рано, тъй като се е чакало Министерството на правосъдието да внесе предлаганите поправки в НПК, което стана на 30 декември.
Надежда Йорданова от "Демократична България" посочи, че в това Народно събрание е имало двоен стандарт. "Някои закони минаваха много бързо, други с удобна скорост и бяха бавени. Нека не си припомняме как гледахме и с какви срокове промените в Избирателния кодекс", коментира Йорданова.
Милен Матеев от "Продължаваме Промяната" посочи, че ако бяха направени докладите на експертите, е имало възможност днес да има гласуване на второ четене. "Това Народно събрание показа, че за законопроектите, за които има политическа воля, могат да бъдат прегазени всякакви срокове, дори да бъдат приети на 3 гласувания - имам предвид Изборния кодекс, където бе преодоляно и президентското вето."