Конфликтът в Украйна показва, че решаващи за успеха са ситуационната осведоменост, бързият обмен на информация, маньовър и устойчива логистика. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в изказването си по време на заседанието на Военния комитет на НАТО в Брюксел, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната.
Според Ефтимов бързото съсредоточаване на ефектите по критични способности на противника и запазването на инициативата, на базата на устойчиво управление, са ключови фактори за успеха. "Децентрализацията и делегирането на правомощия на мотивирани командири осигуряват бързина и ефективност на вземаните решения при воденето на бойни действия“, добави Ефтимов.
Той беше категоричен, че това поставя още по-високи изисквания към въоръжените сили и по-специално към степента на тяхната готовност, ниво на подготовка и оперативна съвместимост, и не на последно място – към ефективността на системата за осигуряване и поддръжка. „Постигането на тези критерии е възможно само чрез сериозни инвестиции в отбраната и изграждането на мотивиран и добре подготвен личен състав“, подчерта адмирал Ефтимов.
В рамките на събитието адмирал Ефтимов обсъди предизвикателствата пред сигурността в Балканския регион, както и аспекти на военното сътрудничество със своите колеги генерал Даниел Петреску от Румъния и генерал Марк Мили от САЩ.
Заседанието на Военния комитет даде възможност на началниците на отбраната да обсъдят обстановката в Украйна, както и възможностите за оказване на подкрепа към страната. Отделни сесии бяха посветени на дискусия и анализ на текущото състояние и бъдещото развитие на мисиите и операциите в Косово и Ирак.
По-рано днес председателят на Военния комитет на НАТО адмирал Роб Бауер заяви, че Русия няма да се откаже от целите си в Украйна, дори да изгуби войната. По неговите думи не е ясно колко време би било необходимо на Русия да се възстанови след военна загуба, но може да се очаква руската страна да извлече съответните поуки и да се постарае да ги приложи в нов опит за постигане на целите след години.
Вчера заместник-генералният секретар на алианса Мирча Джоана коментира, че целта два процента от БВП на страните от НАТО да бъдат осигурявани за отбрана вече не изглежда като таван, а като средна величина.