Бивш министър на отбраната: Предоставянето на въоръжение носи риск за доставящата страна

share

Доставката на въоръжение и боеприпаси винаги носи риск за доставящата страна. Необходимо е тя и маршрутът да бъдат подготвени много прецизно. Tова заяви бившият министър на отбраната Ангел Найденов в ефира на "Денят ON AIR"

По думите му имаме какво да дадем на Украйна и можем да им го дадем. 

"Министерството на отбраната трябва да проведе разговори с НАТО за търсене на варианти за заместващи или компенсиращи оръжейни платформи или предоставянето на аналогична на тази техника", поясни той. 

Бойко Ноев: Авиацията ни ще бъде приземена, МиГ-29 приключиха

Според Найденов от началото на войната е минало твърде много време и въоръжението, което НАТО може да ни предостави, вече е изпратено на друг.

Бившият министър подчерта още, че не вижда причина да се прави връзка между разходите за превъоръжаване и модернизация на армията и социалните плащания. 

"Този сблъсък е възможно най-порочният, по който може да тръгне един политик. Неуместно и излишно е. До средата на следващата година или в края ѝ МиГ-овете трябва да бъдат приземени, а ние да търсим своя суверенитет", констатира той. 

Найденов е на мнение, че има редица доказателства, че вариантът да придобием  употребяваните F-16 е по-добрият вариант. 

В студиото на Bulgaria ON AIR бившият министър на отбраната не пропусна да коментира и ракетния удар срещу Полша, при който загинаха двама души.

"От самото начало на бойните действия в Украйна се изразяват опасения за възможен инцидент ", припомни гостът.

Той цитира първоначалните данни, според които ракетата е именно украинска. Около това становище се обединяват и световните лидери.

"Член 4 на НАТО досега е задействан 7 пъти. За последен път е задействан по искане на България и други 7 страни членки в първия ден от войната в Украйна. Член 5 е бил задействан само веднъж - след терористичната атака срещу кулите близнаци на 11 септември", обобщи той. 

Водещи новини

Още новини