Започна заседанието на Комисията по правни въпроси в Народното събрание, на която депутатите гледат промените в Закона за КПКОНПИ и връщането на хартиената бюлетина, предаде репортер на Novini.bg.
На заседанието присъства и служебният министър на правосъдието Крум Зарков.
„Няма смисъл да отлагаме повече тези две точки, които са на дневния ред на обществото – антикорупционният закон и изборното законодателство“, започна председателя на правната комисия Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС. „Чух оплаквания, че дневния ред е много тежък. Да, такъв е. Няма нужда да се самоубиваме още първия ден, затова сте свободни да правите предложения“, каза той.
Заседанието не мина и без скандал.
Народните представители на „Продължаваме Промяната“ (ПП) напуснаха първото заседание на правната комисия на парламента. Причината е, че комисията прие да се обсъдят законопроекти, които не са били изпратени за становища до съответните министерства и заинтересовани организации.
„Не можем да останем в тази правна комисия, диктувана от ГЕРБ, която грубо нарушава правилника и законодателният процес, каза пред журналисти Милен Матеев и добави, че в момента се поставят на обсъждане законопроекти, внесени в последния момент, без да са спазени никакви срокове и без да са изпратени за становища до министерства и граждански организации. Става въпрос за законопроекти, внесени от народни представилите – за промени в Изборния кодекс на „БСП за България“, "Демократична България" и „Възраждане“, както и за антикорупционното законодателство, внесено от „Продължаваме Промяната“.
„В този парламент, от самото му учредяване, се създават странни коалиции за различни интереси и теми. Вече имаше коалиция „Вежди Рашидов“ и коалиция „хартиена бюлетина““, коментира още Матеев и добави, че в момента ще има „фалшиво обсъждане на законопроектите", внесени от народни представители.
„С това, което предлагате, вие се опитвате да върнете едни мракобесни времена от управлението на ГЕРБ. Нагледахме се на закони, гласувани на тъмно. Не е нужно и да се криете зад основанието, че се бърза заради Плана за възстановяване и устойчивост“, посочи Милен Матеев от „Продължаваме промяната“. Последва ново предложение за отпадане на точки от дневния ред.
„Всички законопроекти, които уреждат една материя трябва да бъдат разгледани заедно. Имаме реален проблем, който трябва да обсъдим и решим. Бях помолила да се запозная с документите, които съставляват промените в Избирателния кодекс за връщането на хартиената бюлетина, но получих само две сканирани страници с подписи. Не можах да се запозная и с подписката“, заяви Надежда Йорданова от „Демократична България“. Тя призова да се осигури достъп до тази информация.
„Законът стъпва на идеята, че е необходимо да се създаде нов разследващ орган, който да се занимава с Законопроект за противодействие на корупцията сред лицата, заемащи висши публични дейности. Механичният сбор на дейности на се оказа неефективен. КПКОНПИ няма разследващи действия. Разследването трябва да е отделено и обособено в отделна агенция. Новосъздадената комисия трябва да се занимава с превантивна дейност, включваща в себе си анализи и становища, както и да се занимава с разкриването и разследването на престъпления. Тази агенция трябва да се съсредоточи върху тесен кръг лица, заемащи висши публични дейности“, заяви министър Крум Зарков по време на представяне на законопроекта за КПКОНПИ. За да избегнем скандалите през последните години, да не съсредоточаваме властта на председателя в една-единствена личност, затова предлагаме мандатът на председателя да е ротационно за срок от една година. Създаването на тази агенция ще може да даде отговор на въпросите, които си задават българските граждани и международните агенции, защо се създава усещането, че някои хора са над закона. Затова Ви предлагам да подкрепите законопроекта, предложен от Министерски съвет, допълни той.
Всички парламентарни групи дадоха заявка да подкрепят качествено антикорупционно законодателство, единствено „Възраждане“ обявиха, че ще се въздържат.
Антон Славчев от КПКОНПИ заяви: „Законът го прилагаме, такъв какъвто е. Искрено се надявам това, което ще приемете като нов закон да бъде надграждане на това, което е в момента. Оценките, които получихме от ЕК, че комисията постига очакваните резултати, но има поет ангажимент от Българската държава за подобряване дейността на органа и той да бъде реформиран. По никакъв начин не приемаме вашите предложения за разделяне на органа и създаването на нова агенция, като лоша оценка за дейността ни. И в момента звената извършват своята дейност в синхрон с КПКОНПИ“.
Предложението за промените в Закона за КПКОНПИ, внесени от Кирил Петков и група народни представители от ПП, бе прието на първо четене с 13 гласа „за“, 3 „въздържали се“ и нито един „против“, като представителите на ПП не бяха в зала.
Веднага след това депутатите започнаха да обсъждат предложението на председателя на ПГ на БСП Корнелия Нинова за връщането на хартиената бюлетина с промени в Изборния кодекс.