Планираната военна помощ от Съединените щати за страните от Черноморския регион е много важен документ, който се прие. За първи път в САЩ на толкова високо равнище се признава стратегическото значение на Черно море. То отдавна е признато като стратегическа зона за НАТО като това до голяма степен се дължи на позицията на България заедно с Румъния. Това каза на борда на фрегатата „Верни“ министърът на отбраната в оставка Драгомир Заков. Днес от плавателния съд той наблюдава операции от Националното военноморско учение „БРИЗ 2022“, предаде БТА.
Министърът заяви, че помощта е много важна за България, тъй като това е важно и за сигурността. Оттук нататък ние ще разчитаме и на нашия съюзник отвъд океана, посочи Заков.
Той поясни че самата стратегия предвижда помощ в различни сфери, включително и за отбраната, като следва да се работи по различни проекти.
Разбира се, трябва да си свършим нашата работа, за да можем да информираме САЩ къде имаме нужда, от какво точно, каква помощ е необходима в спешен порядък. Още е рано да говорим за финансовата рамка, каза Заков. Той добави, че предстои чисто практическа работа.
Той даде висока оценка на подготовката на военноморските сили след днешните демонстрации на Националното военноморско учение с международно участие „БРИЗ 2022“. В учението участват 24 спомагателни кораби и катери, пет самолета, четири вертолета и 1390 военнослужещи от военноморските сили на 11 държави. Учението се ръководи съгласно стандартите и процедурите на НАТО. Ученията „БРИЗ“ са запазена марка на военноморските сили на България. Те започват през 1993 г. и се провеждат като национални военноморски учения с международно участие. Учението „БРИЗ 2022“ е 26-ото поред издание. Тази година българските военноморски сили участват с 21 бойни и спомагателни кораби и катери, вертолети, тим за морски специални операции, водолазна група, взривчици и др.