Кирил Петков: Президентът трябва да се върне при народа, битката със задкулисието не е завършила

Кадър: БНТ
share

Това, което се случва е една промяна, която е трудна. Тя започна още миналата година. Опитваме се и мисля, че ще успеем да изчистим задкулисието от управляващата коалиция. Тогава вече, промяната ще е съвсем реализуема стъпка.. Това заяви министър-председателят Кирил Петков в предаването „Панорама“ по БНТ.

Всичко по темата:
Трусовете в коалицията 688

„Никола Минчев е един добър професионалист, който всички харесваха. Когато такава светла личност бе свалена от председателския пост в НС, разбрахме, че още има още задкулисните сили в Народното събрание“, обясни той.

Напуснал ИТН: Всички без Ива, Тошко и Балабанов са склонни да се махнат от Слави

По думите му на протеста снощи е усетил, че е на правилния път.

„Това, което ще се случи през следващата седмица ще покаже, че всичко, което правим има смисъл. Защото и днес един депутат каза: „Аз избирам България, да съм част от тази промяна и няма да натискам повече бутона, заедно с ДПС и ГЕРБ“, заяви Петков. „Ние сме в парламента заради хората на улицата. Когато усетиш подкрепата разбираш, че има смисъл от това, което правиш. Ние се борим за идеи“, каза премиерът.

"Нашият огромен проблем първите шест месеца бе, че докато знаехме кой отговаря за ДБ, за БСП, нямахме идея кой отговаря за ИТН - дали е Тошко Йорданов, Слави Трифонов или някой друг", призна премиерът.

"Аз обещах, че ще се боря за тази държава. От първия ден казах, че ще разчитам на 12 депутата, които поставят България над политическия си лидер. Видяхме, че първите 5 смели българи решиха да го направят, днес го направи шестият, така че има надежда. Когато един депутат е дал клетва за България, а не за Слави Трифонов, тогава аз мога да му кажа какви са нашите каузи за България", обясни Петков.

Той категорично отрече, че никой не е искал пари и постове.

Даже днес лекичко се обидих от думички като "пазаруване", каза Петков като намекна за думите на президента Радев. Когато преди година задкулисието влезе в президентството, президентът слезе на площада при народа и той го подкрепи. Сега същият този народ каза, че не иска ГЕРБ, ДПС да определят бъдещето на България. Сега е моментът, когато президентът може да каже, че тази промяна не е завършена и той застава заедно с хората. Или някой го подвежда какво се случва или му трябва време да осъзнае, че битката, която сме започнали преди една година, въобще не е завършена, допусна Петков.

Президентът трябва да се върне при народа, защото народът вижда какво се случва, категоричен е премиерът.

От февруари месец антикорупционният закон е готов. 4 месеца не може да напредне заради ИТН и когато решаваме да го внесем, се оказва, че не сме диалогични, коментира Петков по повод отношенията с партията на Слави Трифонов в коалицията. Стоя пред вас с чиста съвест. Нямам едно движение като премиер, за което да кажа - съжалявам, направих грешка. Това за Солун - там бяха Шарл Мишел, Мицотакис, лидерите на Западните Балкани", допълни Петков.

Той отчете че може би е било грешка решението в последните 6 месеца да работят по 20 часа.

Коалиционните партньори не са част от моето семейство. Главните решения се вземаха на Коалиционен съвет. Те се вземаха от четири посоки, но четвъртият човек не можеше да вземе решение - той само слушаше и на следващия ден ни уведомяваше, обясни Петков.

Кирил Петков пред протестиращите: Няма да дадем България на мафията

"Стоя с абсолютно чиста съвест пред вас. Нямам едно движение като премиер, заради което да кажа: „Съжалявам, допуснах грешка“. В Солун бяха Шарл Мишел - един от най-важните европейски лидери, там бяха Кириакос Мицотакис, лидерите на Западните Балкани. Всъщност, едно от нещата, които направихме като истинска грешка беше, че за последните шест месеца работихме по 20 часа и не ни остана време да направим нормалната комуникация", призна премиерът.

"Главните решения се взимаха на коалиционен съвет, но той имаше четири страни - Корнелия Нинова можеше да вземе решение от страна на БСП, Христо Иванов - на ДБ, ние с Асен можехме да вземем нашите решения, но четвъртият член на коалицията не можеше да вземе своето самостоятелно решение".

Кирил Петков коментира и казуса със Северна Македония: "Повторих 20 пъти, че няма да има решение по тази тема, без решение на българския парламент. И не беше чуто - защото нямаше изгода да бъде чуто. Аз като премиер няма да взема никакво решение, преди то да бъде взето от българския парламент. Другата седмица отивам в Брюксел и отсега го казвам - ако нямаме решение на българския парламент, ще кажа - няма да направя никаква промяна в българската позиция, тъй като нашият парламент не е взел такава", подчерта Кирил Петков.

Атаките са фалшиви, те прикриваха нашето желание за промяна, допълни премиерът.

"Ако това, което чувам е вярно, във френското предложение ще има гаранция за българите в РСМ и по линия на антидискриминацията и по Конституцията", допълни Петков. Той призна, че не е чел френското предложение, което директно е изпратено към НС.

Няма да взема никакво самостоятелно решение. Ще следвам волята на българския парламент, повтори Петков.

Няма да отида на обяд с европейските либерали, докато не изчистим задкулусието в ДПС. Докато г-н Пеевски е в тази партия, обясни Петков по темата дали "Продължаваме промяната" ще влезе в едно европейско политическо семейство с ДПС.

Газът от Русия се качи 4 пъти. Петролът дойде с огромно увеличение заради войната в Украйна. И храните, голяма част от които са внос, и те се качиха. С други думи - привнесе се една голяма инфлация. Това, което направихме, е българските домакинства да не им се качи тока и така се потисна инфлацията, обясни премиерът. Тази привнесена инфлация удари джоба на всеки българин. Факт. Ето защо тези 2 милиарда, които предложихме, отиват точно в тази посока - да компенсират хората с най-ниски доходи, каза Петков.

"Имаме растеж на икономиката, компенсации за бизнеса, всъщност за тази криза, ние се справихме доста добре. Който се опитва да излъже, че може да овладее цялата инфлация отвън - това е един популизъм на дребно", отчита Петков.

"Ние се борим за всеки независим глас в парламента, за всеки отговорен депутат, така че ще продължим. Аз лично ще продължа да контактувам с всеки един депутат", категоричен е Петков.

"Ако правителството падне и му се даде отново мандат, ние ще започнем отново преговори, но не с Бойко Борисов, не с Костадин Костадинов или Слави Трифонов, а с всички независими партии и депутати", подчерта Кирил Петков.

Премиерът допълни, че няма никакъв проблем ако не той, а друг негов колега от "Продължаваме промяната" стане министър-председател на България.

Всичко по темата:
Трусовете в коалицията 688

Водещи новини

Още новини