„Възраждане“ ще търси парламентарна подкрепа за референдум за еврото

Булфото
share

Всяка една държава има пет форми на суверенитет – политически, т.е. правото сама да определя своята политика, икономически – да осигурява със своето производство блага на населението, хранителен - да изхранва населението си, отбранителен – сама да отбранява своята независимост, и финансов. 30 години след началото на Прехода тези форми са разградени. Това каза лидерът на „Възраждане“ в декларация от трибуната на НС днес.

„Нямаме икономически суверенитет, защото голяма част от стоките са внос. Нямаме и хранитеелн суверенитет, защото почти не произвеждаме. Единственото, което произвеждаме и ни задоволява, е брашно и олио. Ние нямаме и отбранителен суверенитет – обясняват ни, че НАТО и пази. Срещу последния елемент на българския суверенитет правителството извърши покушение. Беше приет план за въвеждане на еврото“.

По думите му само 10 министри за гласували за приемане на план за въвеждането на еврото: „Това решение върви с пропаганда. Обяснява ни се, че с влизането в еврозоната ще има просперитет. Гърция, която ползва еврото, е в състояние на хронична банкова криза“. Според него въвеждането на еврото ще доведе до обедняване, инфлация и безработица.

Чолаков: България е помогнала на арменци и македонци, но държавата на Калина и Киро не може нищо

„Не може и няма как в една правова и демократична държава 10 човека да вземат решение, което касае съдбите на милиони българи. Ние от „Възраждане“ смятаме, че трябва да има референдум по въпроса и се обръщаме към народните представители. Ако те не се отзоват, ще се обърнем към българския народ и ще съберем подписи за референдум“.

Той постави под въпрос легитимността на парламента, ако „Възраждане“ успее да събере подписи за референдум за въвеждане на еврото, но не срещне парламентарна подкрепа за това.

 

Водещи новини

Още новини