На практика България вече е в еврозоната. Валутният борд е у нас вече от 25 години и левът е вързан към еврото. Преди 2 години България влезе и в Европейския банков надзор. Най-големите минуси от влизане в еврозоната вече ги тръпим от десетилетия и нямаме независимост и финансов суверинитет. Сега можем само да спечелим и получим изгоди от влизането в еврозоната. Факт е, че инфлацията е проблем и ще видим дали след 2 години ще сме изпълнили този критерий. Ще видим и дали ЕК ще направи отсъпки при влизането ни в еврозоната. Много е важно и кой ще преговаря с ЕЦБ, защото членството ни в еврозоната не е само математика, но и въпрос на разговори.
Това заяви в предаването "Още от деня" по БНТ депутатът от "Продължаваме промяната" Пламен Шалъфов по повод дебатите от последните дни за приемане на еврото.
"Предложението на ИТН дойде доста изненадващо за нас. Те игрят ролята на вътрешна опозиция. Миналата седмица бе приет план за въвеждането на еврото у нас. На страница 102 в раздел "Финанси“ точка 46 третира точно темата за еврозоната и там пише, че Министерството на финансите и БНБ ще изготвят анализ на ползите и негативите от въвеждането на еврото в България, което да е основа на мащабна кампания една година преди влизането в еврозоната, тоест този план за ползите и рисковете от самото начало се възприема като разяснителна кампания и той трябва да бъде готов една година преди влизането в еврозоната. По заявка на Българската народна банка той ще бъде готов до месец, месец и нещо, така че срокът ще бъде спазен и коалиционното споразумение ще бъде спазено. Това, което се случва е, че колегите от "Има такъв народ“ по някаква причина смесват два срока. Единият срок е една година преди влизане в еврозоната за този анализ, а другият срок е 18 месеца преди влизането в еврозоната да се приеме техническият план за приемане на еврото, което беше прието на Министерски съвет"Тошко Йорданов каза, че се късат конци и балонът е пред спукване, но според мен коалицията е стабилна", коментира той отношенията в коалицията.
"Целият пакет от антикризсини мерки е на стойност около 2 млрд. лева и близо 75% от него отиват за подкрепа на пенсионерите, защото те са най-уязвимата група в момента. Очаквам сериозен дебат в парламента за мерките. Заплатите и пенсиите се увеличават изпреварващо пред инфлацията. Всичките приказки на опозицията за апокалиптични картини не отговарят на действителността и фактите", заяви за финал Шалъфов по повод антикризисните мерки на кабинета.