Надявам се да има одобрение от всички социални партньори, за да го приложим на практика, защото това ще бъде добре за българските пенсионери. Но аз очаквам подкрепа за всички антикризисни и социални мерки в подкрепа на българите по време на инфлация и да минат през Тристранния съвет за национално сътрудничество с консенсус. Това сподели пред журналисти социалният министър Георги Гьоков преди началото на Тристранния съвет за национално сътрудничество по повод преизчислението на пенсиите.
,,Опитали сме се в рамките на нашите възможности, около 1,6 млрд. лева, българските пенсионери да получат възможно най-справедливото увеличение. Ако бяхме приложили първоначалния вариант – 21,6% увеличение на всички пенсии, щяха да се задълбочат разликите между по-старите пенсии, по-малките и по-големите, защото увеличаването на минимална пенсия от 370 лева с 20% и увеличаване на максимална пенсия от 1500 лева е много различно. А сега така е по-справедливо, а парите, които ще отидат за пенсионерите, са същите – не сме спестявали нищо'', обясни той.
От 1 октомври ще има ново модифицирано осъвременяване на пенсиите, така сме го нарекли, то е един вид преизчисление на пенсиите, което да доведе до сближаване на по-старо отпуснатите пенсии във времето с по-ново отпуснатите. Този проблем в българската пенсионна система се е получил така, защото през годините, особено след 2009 г., не се е прилагал добър вариант в законодателството, каза още Гьоков.
На тристранния съвет ще бъдат обсъдени и предвидените от 1 юли мерки по антикризисния пакет, сред които въвеждане на намалена ставка на ДДС в размер на 9% за доставки на централно отопление и на природен га, нулева ставка ДДС за доставки на хляб, увеличаване размера на данъчните облекчения за деца и др.
Министър Гьоков обясни, че засега не се очертава актуализация на минималната работна заплата от 1 юли.