Соломон Паси: Войната в Украйна е силно доказателство, че бяхме прави да искаме да влезем в НАТО и ЕС

Novini.bg
share

Чувам скептични гласове, които казват, че Украйна няма да е член на ЕС никога. Напротив, ЕС трябва да даде статут на Украйна на кандидат-член още през юни. През последните седмици станахме свидели на лидерство, което се крие зад разтегливи понятия. Интересът на България е всяка страна от Балканите да е член на ЕС. България трябва да е водеща страна в балканските дела. Българският етнически опит е най-добрата основа. Ние можем не само да подпомагаме страните от Западните Балкани, но и да ги водим. Това заяви Илхан Кючук на откриване на кръгла маса, посвестена на Балканите и поуките от войната в Украйна.

След него думата взе Даниел Кадик, изпълнителен директор на европейския либерален форум. Той подчерта, че България е добър пример за европейска интеграция: „България искаше да бъде част от ЕС, защото в ЕС има нещо, което се свързва не само с икономиката, но и с чувството за принадлежност към Запада. България след като се присъедини към клуба забрави за някои от задълженията, които има, когато една държава чука на вратата на клуба. Хората, които не би трябвало да бъдат членове на парламента, са такива, а хора, които не е трябвало да бъдат министър-председатели, са били такива с години и са трупали богатства. Трябва да предоставим истинска перспектива на Украйна и Молдова, защото това е не само в техен, но и в наш интерес“. Кадик лично благодари на Илхан Кючук за работата му по темата Западни Балкани.

„Преди 32 години аз повярвах в либералната идея и не съм спрял досега. Днес трябва ад си отговорим на въпроса къде сгрешихме, защото случващото се в Украйна е резултат от поредица грешки. Първо трябва да кажем обаче къде сбъркахме ние, къде сбърках аз“ така започна словото си Соломон Паси. Той разказа лична история за семейството си, което е било спасено от българското правителство по време на Втората световна война: „Аз вярвах, че войната е част от миналото, но тя всъщност е била част от бъдещето. Днес 32 години по-късно ние получаваме силно доказателство, че сме били прави да искаме да влезем в НАТО и ЕС“.

Виртуално участие във форума направи и Роберта Мецола, председател на ЕП. Тя акцентира, че на по-малко от 1000 км. украинците плащат цена, борейки се за демокрацията.

Генчовска: Включването на българското малцинство в конституцията на РСМ е условие преди да започнат преговорите с ЕС

„Вече прекалено дълго страните от Западните Балкани чукат на вратата на ЕС. Трябва да се положат усилия за решаването на двустранните въпроси. Албания и РСМ са изпълнени нужното за започване на преговори, но все още не са определени датите за започване на срещи с лидерите на тези страни“, каза Мецола. Тя подкрепи реформите в Босна и Херцеговина по пътя ѝ към ЕС: „ЕС поддържа ангажимента си за безпрепятствен път към Европа“.

„Агресията на Русия срещу Украйна поставя предизвикателства пред целия демократичен свят. Африка е застрашена от гледна точка на доставки за храна. Свидетели сме на погазване на принципите на международното право от страна, постоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Това означава, че няма никакви гаранции за защита на ценности от постоянен член на Съвета на ООН. Прави се опит да се ограничи правото на една независима държава да определя свето бъдеще. Агресията е заплаха за всеки един от нас за нашата обща свобода, извоювана с множество човешки страдания. Отговорността за войната тежи на раменете на Русия“, заяви външният министър Теодора Генчовска в словото си на форума.

По думите ѝ България последователно е подкрепяла европейската перспектива на Украйна.

„Оказваме подкрепа на бягащите украински семейства. Очакваме ЕС в най0кратки срокове да предостави препоръка за кандидат-член на ЕС на Украйна“. Тя потвърди, че страната ни подкрепя европейската перспектива на всички 6 страни от Западните Балкани.

Водещи новини

Още новини