Създават звено към Министерство на електронното управление, което ще засича фалшиви новини

share

В медийното пространство през различни канали се разпространява невярна информация. В условията на война в близост до нашите граници се отчита засилване на дезинформацията. Затова е важно да чуем представители на държавата, какви мерки се предприемат срещу тези манипулации, обяви председателят на Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред в началото на заседанието.

Държавата не е тази, която да каже кое е истина и кое не. Ние споделяме ценностите за свободата на информацията, която е и основен европейски демократичен принцип. Още в началото на войната в Украйна се свързахме с Фейсбук, която е най-споделяната социална мрежа. Прави впечатление, че фалшивата информация се разпространява от неистински профили. Има и потребители, които споделят дадена информация, след което биват блокирани. Това заяви министърът на електронното управление Божидар Божанов по време на изслушване в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред във връзка с организацията на държавата за противодействие на фалшивите новини, прокарвани през социалните мрежи, предаде репортер на Novini.bg.

Министър Божанов: В България няма значителни кибератаки от руски хакери

До момента няма държавен орган, който да има изрични правомощия в тази посока, призна министърът на електронното управление. Той допълни, че министерството няма силова роля.

„Ще създадем звено за мониторинг и анализ, което да следи какво се случва в медийния пейзаж. Ще следи тенденции и теми и кога те се появяват. На тази база на получената информация ще изготвя доклади и ще ги изпраща на другите министерства“, обясни министър Божанов.

„Наскоро и на мен ми беше изпратена фалшива новина. Досега нямам отговор защо алгоритъма е избрал мен, за да ми предложи подобно съдържание“, заяви Божидар Божанов.

Министърът на електронното управление уточни, че и в момента в Наказателния кодекс има точки, по които могат да се преследват тролове, разпространяващи фалшиви новини.

Директорът на дирекция „Информационна сигурност“ в ДАНС г-жа Виолета Андреева добави, че с дезинформация ЕС се занимава още от 2016 г. В закона отсъства рамка, обхващаща дезинформацията. Дезинформацията се разглежда като част от хибридните атаки. Тези въздействия могат да бъдат заплаха за националната сигурност.

„Наблюдаваме Фейсбук или Телеграм каналите, за да предотвратим евентуалното извършване на престъпления. Фалшивите новини не са криминализирани в нашето законодателство и това ни връзва ръцете. В ГДБОП работим основно по мониторинг и реакция при необходимост. Във всички случаи, когато сме установили някакви престъпления сме изпратили материалите по компетентност на Прокуратурата“, обясни началникът на отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП, МВР комисар Владимир Димитров.

Той уточни, че ГДБОП и ДАНС си взаимодействат ежедневно по отношение на подобен род престъпления.

Очаквайте подробности.

Водещи новини

Още новини