"Аз лично подкрепям Андрей Гюров", заяви премиерът Кирил Петков пред журналисти по повод номинациите на Андрей Гюров и Любомир Каримански за управител на Българската народна банка (БНБ).
По думите на Петков в управляващата коалиция има възможност за демокрация и всеки може да представи кандидата си. Затова има и кандидатура от страна на "Има такъв народ" в лицето на Каримански.
Премиерът присъства на церемонията по връчването на Годишните награди за отговорен бизнес 2021.
Министър-председателят не се притеснява от разногласия в коалицията заради двете кандидатури. Според него това, че управляващата коалиция се състои от четири различни партии, не е слабост, а всъщност е сила, защото чрез различията може да се стигне до по-добър резултат.
Въпреки че неговото лично мнение е, че Андрей Гюров е по-добрата номинация, парламентът ще избере кой ще бъде управител на БНБ, каза Петков.
По повод инфлацията премиерът счита, че това е резултатът от световната криза, която се случва най-вече в енергийния сектор заради войната. Петков отбеляза намаляването на газоподаването от Русия, което е довело до ниски нива на газ в газохранилищата в цяла Европа. Това пък е повишило цената на природния газ, което от своя страна има директна връзка с цената на тока в Европа. Понеже има общ европейски пазар, това вдига цената и на газа, и на тока, което се отразява в една "внесена инфлация". Според премиера това е "световна внесена инфлация".
Правителството се опитва да се справи с инфлацията по всички възможни начини, изтъкна Петков. Дадени са огромни средства, за да се компенсира бизнесът. Въпреки тези цени, токът за гражданите не е поскъпнал след края на мораториума върху цените на електроенергията, парното и ВиК услугите, подчерта той. "Всичко, което зависи от нас, ние го правим", изтъкна министър-председателят.
Премиерът изрази надежда, че ако ЕС общо води преговори с Русия за доставка на газ, то това може да намали цената. "И на европейско ниво, и в България правим най-доброто, каквото можем", заяви Петков. Средствата, които могат да се получат по линия на европейската солидарност, се използват максимално. Много е важно, че газовите хранилища ще бъдат запълнени и със средства от ЕС, посочи той.
"В криза сме, няма две мнения, но работим много сериозно, за да намалим риска и стресовете", изтъкна Петков.
В актуализацията на бюджета държавният сектор трябва да се направи по-ефективен и същевременно с тези средства да се възнаградят по-продуктивните хора, които работят в държавния сектор, коментира още министър-председателят. Според него обаче не трябва да се увеличава общият бюджет. Обмисля се много внимателно подпомагането и на останалите хора, както и актуализация на пенсиите.
"Българското правителство няма пари, ние само вземаме от частния сектор и преразпределяме. Въпросът е да го правим по най-умния начин и никой българин да не се чувства, че е изостанал извън борда", добави Петков.
Освен това правителството се е фокусирало върху инвестициите. Тази седмица ще дойде Председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и ще се финализира Националния план за възстановяване и развитие. България ще има и възможност да инвестира тези средства в българската икономика, допълни той.