България ще призове посланика си в Русия за консултации като отговор на острите и недипломатични изявления на руския посланик Елеонора Митрофанова, обяви премиерът Кирил Петков преди срещата на върха в Брюксел.
,,Когато една държава извика обратно посланика си за консултации, би следвало другата страна да направи същото'', подчерта Петков.
Вчера н.пр. Елеонора Митрофанова обяви в официална позиция, че е "неприемливо по никакъв начин чиновници на тази или онази страна независимо от ранг и официална длъжност публично да критикуват Посланика на Руската Федерация за оценките на случващите се в приемащата държава събития".
Аз мисля, че няма български гражданин, който да се радва чужд дипломат да обижда българите и българското правителство. Ние сме държава, която си държи на институциите и подобно поведение е абсолютно недопустимо, заяви премиерът.
,,Не мисля, че коалицията има разногласия за Украйна. Казахме много ясно, че подкрепяме Украйна, украинското правителство и военнослужещите. Ние трябва да им окажем пълна подкрепа. Хуманитарната помощ върви. Над 80% от българите не подкрепят военната помощ. Ние трябва да се съобразяваме с това. Не е хубаво щетата да е по-голяма върху страните, които правят мерките, и по-малка - върху Русия. Замразяването на Руската централна банка е такъв пример. Това трябва да е посоката на мислене'', заяви премиерът на България и допълни, че едва ли българското въоръжение ще промени хода на войната.
Над 150 военнослужещи от Англия ще се присъединят към българската бойна група. Говорим и с Италия. Показваме една отвореност. От друга страна е много полезно за българската армия да има достъп до тези допълнителни помощи. Ние сме НАТО, ние сме ЕС. Не трябва да се разграничаваме, подчерта Петков.
По думите на Петков санкциите, които се налагат на Русия, трябва да са асиметрични - да има голямо влияние върху руската държава, но не и върху страните, които ги правят. Той коментира, че искането на руския президент Владимир Путин газът да бъде плащан в рубли, е опит да стабилизират собствената си валута.
По повод това, че в днешната среща ще участва и президентът на САЩ Джо Байдън, Петков каза: „Много се радвам днес да чуя искането на Джо Байдън. Предполагам, че ще се говори да се засили състоянието на Източния фланг със съюзнически войски и това да бъде част от стратегията за показване, че Европа и НАТО са заедно, и че сигурността на всички ни е осигурена като работим заедно".
Днес европейските лидери се събират на среща в Брюксел. Те ще обсъдят руската военна агресия срещу Украйна, вариантите за помощ за Киев, както и темите за сигурността, отбраната и енергетиката. Българската делегация е водена от премиера Кирил Петков. Страната ни ще предложи общи покупки на ЕС на природен газ, таван на цените и намаляване на акциза на горивата.