Към този момент не сме установили дефицит в трудовото законодателство за посрещането на бежанците от Украйна. Това каза министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков по време на заседанието на парламентарната Комисия по труда, социалната и демографската политика. Той отговаря на актуални въпроси на народни представители.
Няма нужда от промени в законодателството, защото ние сме транспонирали почти всички европейски директиви, съвсем скоро бяха направени и промени в закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, каза Гьоков. По думите му в щаба към правителството участниците от всички министерства правят преглед дали има нужда от промени в законодателството и ако има – ще се предложат.
По-голямата част от пристигащите на територията на България са майки с деца, припомни министърът. Те ще могат да ползват медицински, социални услуги, настаняване в детски ясли и градини, като се мисли за решения във връзка с недостига на детски градини, който има у нас. Ще се следи и попълването на имунизационния им календар. Той припомни, че днес са приети две постановления на Министерския съвет - за остойностяване на настаняването на украинските граждани, както и постановление, с което се дава възможност на всички идващи от Украйна да ползват до 31 март социални и други услуги, които ползват и българските граждани, докато изберат статут – на туристи или друг хуманитарен статут.
Очаква се миграционният натиск да се увеличи, към момента не е много сериозен - около двайсет и няколко хиляди са останали в България от преминалите над 30 хиляди, но се очаква той да стане по-сериозен с осигуряването на хуманитарни коридори, каза министърът на труда и социалната политика. Георги Гьоков допълни, че на румънската и полската граница миграционният натиск е голям, там се настаняват в палатки, а в България към този момент украинските граждани направо се приемат в центрове, настаняват се и в хотели. Гьоков изрази надежда да успеем да запазим това настаняване и в бъдеще при ускоряване на потока. В Полша са почти два милиона и ще се насочват потоците в други посоки, включително и към България, допълни министърът.
Той посочи, че капацитетът за регистриране на бежанците е 30 човека на ден, изготвят се механизми за ускоряване на процедурата по регистрации. Има създаден централен щаб с участници от всички министерства, за да се ускоряват тези процедури, добави той.