В най-скоро време ще задействаме процедурата по искане на оставката на главния прокурор. Това заяви правосъдният министър Надежда Йорданова по време на брифинг в министерството.
Преди няколко часа Конституционния съд на Република България се произнесе по искането на Министерски съвет за тълкуване на Конституцията относно дали министърът има правомощието да отправи искане към пленума на ВСС за прекратяване на мандата, когато има основания за това. Това искане може да стане, когато има тежко или системно нарушение или се уронва престижа на съдебната система, каза Йорданова.
По думите и решението на Конституционния съд е било очаквано.
Това е безспорен текст от Конституцията. Последиците от това решения са изключително важни. Едно от важните взаимодействия между Министерството и Съдебната власт е именно искането за предсрочно прекратяване на мандата на така наречениет „трима големи“.
Министърът на правосъдието стига до упражняването на тези правомощия, когато другите механизми в съдебната власт не се задействат. След излизане на решението, аз ще приложа тази хипотеза, добави министърът на праводсъдието.
Йорданова коментира, че ще бъдат продължение действията на служебният министър.
В резултат на анализи на действията и бездействията на главния прокурор ще започнем конкретни действия и ще ги продължим. Изключително е важно процедурата да върви законосъобразно, коментира още тя.
"Очаквам този състав на ВСС да го разгледа по същество. Дали ще го отхвърли или не, очаквам да чуя конкретните аргументи в рамките на дебата. Решението на КС означава, че ВСС трябва да разгледа казуса по същество", заяви тя.
Зам.-министърът на правосъдието Емил Дечев коментира, че ведомството работи по различни сигнали, според които действията на главния прокурор по един или друг начин уронват престижа на съдебната власт. На базата на тези сигнали ще се внесе конкретно искане във ВСС.
Имаме решение от Конституционния съд. Това е законова процедура, откога тя е политическа атака. Ако искането е неоснователно, пленумът трябва да се аргументира, добави Дечев.
Заместник правосъдният министър допълни, че не трябва да се слага знак на равенство между главния прокурор и институцията Прокуратура.
Ако считаме че имаме претенции към главния прокурор не значи че се отнася до цялата прокуратура, каза още Дечев.