Асен Василев за енергийните компенсации: Не може държавата да поеме пълния риск на бизнеса

Булфото
share

По време на днешното съвместно заседание на две парламенарни комисии - бюджетната и тази по енергетика, министърът на финансите Асен Василев и министърът на енергетиката Александър Николов представят мерки за справяне с кризата с високата цена на тока, предаде репортер на Novini.bg.

В момента ситуацията в енергийния сектор е доста драматична. Това е така от повече от два месеца и половина. Това се дължи не толкова на повишено потребление или на по-малко предлагане на българския пазар, колкото на свързването на българския пазар с международните пазари, изключително високото ниво на износ, което вдига цените и на българския пазар. По този повод вече бяха изплатени компенсации за месеците октомври и ноември. Със свое решение правителството, вследствие на репението на Народното събрание, прие допълнителни 450 млн. лева за компенсации от бюджета, които са от допълнителните приходи в бюджета за миналата година. Освен това, допълнително бяха приети 410 млн. лева от спестявания в бюджета. Т. е. Министерството на финансите е предвидило общо 860 млн. лева бюджетни средства за допълнително подпомагане на бизнеса в периода декември, януари, февруари, март. Освен това, има средства във Фонда за сигурност на енергийната система, които могат да бъдат използвани, и, разбра се, средства, които биха се видели като свръхпечалби в държавните енергийни дружества, които също могат да бъдат използвани за подпомагане, каза Асен Василев.

Министерството на финансите подпомага аналитично Министерството на енергетиката в разработването на схемата за компенсации. Според нас схемата трябва да бъде балансирана – не може държавата да поеме пълния риск на бизнеса. Държавата трябва да поеме това, което е допълнителен риск, но не може напълно да се прехвърли изцяло риска от пазарните субекти към държавата. Това би било изключително лоша практика. В много случаи сме видели, че тази практика от една страна води до изкривяване на пазара, а от друга страна води до изключително лошо поведение на играчите на пазара в бъдеще, подчерта финансовият министър.

Целта на структурата на компенсациите е де да бъдат балансирани, така че да осигурят устойчивост на българския бизнес. Оставяме в комуникация с всички засегнати страни. Разбираме тежестта, която изпитват българският бизнес и бита, посочи министърът на енергетиката Александър Николов.

Истинската дискусия трябва да бъде как да помогнем на бизнеса. Трябва да видим как структурно да подобрим условията за сключване на дългосрочните договори. Когато се прави помощта, тя трябва да се прави така, че всяко едно дружество да поеме риска на фючърсния договор. Ако кажем - ще ви компенсираме напълно, когато цената е висока, нито едно дружество няма да отиде на дългосрочни договори. Ако изкривяваме пазара по този начин, ще даваме повод на дружествата да се държат непазарно, коментира Асен Василев.

Съвместно заседание на две комисии в НС заради енергийната криза

 

Водещи новини

Още новини